Ačkoli se pozice Česka znovu zhoršila, země přesto zůstala v čele v rámci visegrádské čtyřky. Polsko si udrželo 41. příčku, Maďarsko se propadlo na 60. místo ze 48. pozice, Slovensko si pohoršilo o dvě místa na 71. příčku. Na samotném chvostu žebříčku se umístily Haiti, Sierra Leone a Burundi.

„Přetrvávající rozdíly v konkurenceschopnosti mezi regiony a v rámci regionů, zvláště v Evropě, jsou příčinou turbulencí, které dnes zažíváme, a to ohrožuje naší budoucí prosperitu," uvedl zakladatel a výkonný předseda WEF Klaus Schwab. Vlády by podle něj měly jednat rozhodně při přijímání dlouhodobých opatření zaměřených na posílení konkurenceschopnosti.

Podle zprávy se Švýcarsku a zemím severní Evropy od vypuknutí globální ekonomické krize v roce 2008 podařilo zkonsolidovat svou konkurenceschopnost. Naopak státy jižní Evropy, jako Itálie, Portugalsko, ŠpanělskoŘecko, se nadále potýkají s problémy kvůli nízké konkurenceschopnosti.

Řecko a Portugalsko jsou odkázány na finanční pomoc EUMezinárodního měnového fondu, Španělsko zase požádalo Unii o injekci pro své banky.

Země s největší konkurenceschopností
země
pořadí letos
pořadí loni
Švýcarsko
1.
1.
Singapur
2.
2.
Finsko
3.
4.
Švédsko
4.
3.
Nizozemsko
5.
7.
Německo
6.
6.
USA
7.
5.
Velká Británie
8.
10.
Hingkong
9.
11.
Japonsko
10.
9.
...
  
Česká republika
39.
38.
Polsko
41.
41.
Maďarsko
60.
48.
Slovensko
71.
69.
Zdroj: World Economic Forum