Země je bez plynu desátý den kvůli sporu mezi Moskvou a Kyjevem a větší podniky proto musely omezit spotřebu na minimum.

"Slovenská republika, pokud jde o spotřebu plynu, bude bez omezení," uvedl Fico před novináři. Upřesnil, že pokyn pro zrušení odběrových limitů zhruba pro tisícovku firem bude vydán v sobotu a že zrušení omezení pro podniky bude od pondělí.

Potrubím Jamal proudí plyn z Ruska přes Bělorusko a Polsko na západ do Německa a Francie. Slovensko by z Jamalu mělo dostávat denně 20 milionů krychlových metrů plynu. Společnosti, které by přepravovaly plyn přes území ČR, potvrdily, že je to možné do čtyř hodin zabezpečit, řekl během dne Fico.

  

Slovensko přichází kvůli zastavení dodávek ruského plynu o 100 milionů eur denně, řekl Fico po jednání s českým premiérem Mirkem Topolánkem. Premiéři uvedli, že Česko je také připraveno nabídnout Slovensku alternativní dodávky zemního plynu, pokud se dohodne na spolupráci s plynárenskými podniky z Německa a Francie. Plyn by na Slovensko proudil v opačném směru, než bylo dosud zvykem - ze západu na východ.