Hlavní obsah
Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček Foto: Milan Malíček, Právo

Zeman navrhl na ombudsmana Křečka. Přiznal, že uvažoval o Valachové

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek oficiálně navrhl Sněmovně Stanislava Křečka na post ombudsmana. Původní nominaci Heleny Válkové (ANO) stáhl. Zeman v dopise předsedovi Sněmovny Radku Vondráčkovi (ANO) připustil, že za nástupkyni Anny Šabatové zvažoval navrhnout poslankyni ČSSD Kateřinu Valachovou (ČSSD), která však nominaci odmítla.

Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček Foto: Milan Malíček, Právo
Zeman navrhl na ombudsmana Křečka. Přiznal, že uvažoval o Valachové

Prezident s návrhem přišel i s vědomím toho, že byl Křeček dříve dvakrát odmítnut, aby pokračoval coby zástupce veřejného ochránce práv. Funkci zastával mezi lety 2013 a 2019.

„Jsem pevně přesvědčen, že tento kandidát má ty nejlepší předpoklady pro výkon funkce Veřejného ochránce práv,” uvedl prezident s poukazem na to, že Křeček zná fungování úřadu. Připomněl i jeho působení v rámci Sdružení nájemníků ČR.

Křeček, kterému je 81 let, by byl podle něj ideálním kandidátem i proto, že by se „vhodným a prospěšným způsobem doplňoval s nedávno zvolenou zástupkyní Veřejného ochránce práv Monikou Šimůnkovou”. Funkční období ombudsmana je šestileté.

To, že prezident navrhne Křečka na post ombudsmana, prozradil v úterý po novoročním obědě s prezidentem předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS).

Končící ombudsmanka Šabatová k tomu ve středu uvedla, že nominaci Křečka „nepovažuje za šťastnou”. Doplnila, že za vhodné kandidáty na funkci považuje vládního zmocněnce u Evropského soudu pro lidská práva Víta Alexandra Schorma a advokáta Jana Matyse, které nominoval Senát.

Horní komora může stejně jako prezident navrhnout Sněmovně dvojici jmen. Zeman uvedl, že zvažoval ještě nominaci Valachové. „Ta však krátce před mým rozhodnutím kandidaturu odmítla,” uzavřel.

Původní nominantka Válková se rozhodla nekandidovat poté, co vyšlo najevo, že koncem 70. let publikovala odborný článek spolu s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem, který byl spoluzodpovědný za justiční vraždy v 50. letech.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků