Hlavní obsah
Podle serveru Demagog.cz uvedl Miloš Zeman při první prezidentské debatě obou kandidátů sedm nepravdivých výroků, Jiří Drahoš pak dva. Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Zeman měl v debatě více nepravdivých výroků

V úterním televizním duelu prezidentských kandidátů Jiřího Drahoše a Miloše Zemana v televizi Prima pronesl více nepravdivých výroků současný prezident Zeman. Podle analýzy serveru Demagog.cz sdělil během asi hodinového pořadu 28 faktických výroků, jako nepravdivé server vyhodnotil sedm z nich.

Podle serveru Demagog.cz uvedl Miloš Zeman při první prezidentské debatě obou kandidátů sedm nepravdivých výroků, Jiří Drahoš pak dva. Foto: Michal Kamaryt, ČTK
Zeman měl v debatě více nepravdivých výroků

Jeho vyzyvatel Jiří Drahoš řekl 14 faktických výroků, pravdu neměl ve dvou z nich. Demagog.cz to zveřejnil ve středu ve své tiskové zprávě. Podrobnou analýzu výroků najdete zde.

„V debatě TV Prima se oba pánové dotkli řady témat, přičemž není bez zajímavosti, že na některá z nich jako potenciální hlava státu nemají žádné kompetence. Během diskuse se ani jeden nevyhnul faktickým přešlapům,” uvedl vedoucí projektu Demagog.cz Jan Tvrdoň.

ANKETA: V druhém kole prezidentských voleb se utkají Jiří Drahoš a Miloš Zeman. Komu dáte svůj hlas?

Zveřejnil(a) Novinky.cz dne 13. leden 2018

Hlasujte v naší facebookové anketě.

Server debatu označil za emotivní a nestandardní. Zaznělo během ní 42 faktických výroků, většina z nich patřila Zemanovi, a to 28, Drahošovi zbylých 14.

Analýza: Zeman svůj přehled potopil nepravdami

Miloš Zeman má podle serveru přehled o mezinárodních jednáních o migračních kvótách či o tom, jaká práva na držení zbraní mají občané ve světě. „Pravdivé informace o postupu jmenování vlády ale potopil nepravdami ohledně legislativního procesu,” uvedl Demagog.cz. Nepravdy, kterých analýza zjistila sedm, se týkaly třeba přijetí směrnice Evropské unie k migraci, pravomoci prezidenta při podání ústavní stížnosti nebo podpisu mezinárodních dohod.

„Zároveň ani jeden z kandidátů neřekl o výstupech nebo aktivitě Bezpečnostní informační služby (BIS) nic pravdivého,” dodali pracovníci Demogogu.cz.

Zeman zároveň řekl tři zavádějící tvrzení a dva výroky, které se analytikům nepodařilo ověřit.

Od Drahoše zaznělo 14 faktických výroků, z čehož byly dva nepravdivé. Drahoš nesprávně mluvil o obsahu zprávy BIS a mylně označil Zemana za toho, kdo v roce 1999 prosazoval pomoc uprchlíkům z Kosova, ve skutečnosti to byl ministr zahraničí v jeho vládě Jan Kavan.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků