Hlavní obsah
Jakub Michálek Foto: Milan Malíček, Právo

Pirátské spory Michálka oslabily, míní politologové

Obvinění šéfa poslaneckého klubu a druhého muže Pirátů Jakuba Michálka ze šikany kolegů neprospějí jeho příštím politickým ambicím, míní politologové. Vnitrostátní hlasování o svém odvolání z postu místopředsedy Michálek nakonec ustál.

Jakub Michálek Foto: Milan Malíček, Právo
Pirátské spory Michálka oslabily, míní politologové

„Oslabuje ho to, pokud bude chtít být ministrem spravedlnosti. Ten problém se týká toho, že se choval arogantně vůči jiným členům strany,“ řekl Právu politolog Josef Mlejnek. Situace neprospěla Pirátům jako celku. „Lidé mají dojem, že je ta strana rozhádaná, a jakákoliv rozhádaná strana spíš ztrácí,“ dodal Mlejnek.

Na druhou stranu by podle něj Pirátům nepomohlo, ani kdyby své veřejné internetové fórum, na němž diskuse vedou, uzavřeli. „Ztratili by odlišující se znak,“ míní Mlejnek.
Politolog Jan Bureš vnímá výsledek referenda jako klíčový pro Michálkovu kariéru. „Pokud by ho odvolali z funkce místopředsedy a on by chtěl za dva roky kandidovat na ministra, bylo by pro něj obtížné, aby se ve straně prosadil,“ řekl Právu Bureš.

Michálek je podle Bureše jedním z nejschopnějších Pirátů. „Vystupuje seriózně, kultivovaně, na veřejnost působí spíš dobře. Taková nová strana by si měla zvážit, jestli by neměla politiky, kteří mají pozitivní hodnocení veřejnosti, pro funkce vychovat a udržet,“ dodal.

Čtyři dny trvající internetové hlasování registrovaných Pirátů nakonec o Michálkově odvolání nerozhodlo. Proti se postavilo 371 straníků (48 procent), pro odvolání se vyslovilo 294 (38 procent) a pro odložení rozhodnutí až na lednový celostátní sjezd strany bylo 184 (24 procent). Aby se jedna z variant stala platnou, musela by získat 386 hlasů.

Funkci místopředsedy Pirátů pozici bude Michálek zastávat jen právě do lednového sjezdu. Na něm se už o znovuzvolení ucházet nebude. Naopak chce zůstat v pozici šéfa poslanců. „V diskusi mě lidé chválili, že vedu klub dobře,“ vzkázal.

Obvinění, která hlasování o jeho sesazení vyvolala, odmítl. „Mám svoje slabé stránky, dělám chyby jako každý člověk, nesnažím se být dokonalý a mám sebereflexi. Našel jsem si kurz emoční inteligence, na který se zapíšu. Omluvil jsem se za jakékoliv chování, které se mohlo někoho dotknout,“ dodal Michálek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků