Hlavní obsah
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch Foto: Jan Handrejch, Právo

Vojtěch: Nemocnice připraveny přijmout násobky pacientů

Pokud při podzimní vlně koronavirové epidemie dál poroste i počet těžkých případů, které budou potřebovat hospitalizaci a kyslíkovou léčbu, nemocnice v České republice jsou připravené a lůžek je dostatek. Veřejnost o tom včera ujistili ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a vedoucí klinického týmu pro boj s covidem-19 Vladimír Černý, který má v resortu na starost i dispečink dostupnosti intenzivní péče.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch Foto: Jan Handrejch, Právo
Vojtěch: Nemocnice připraveny přijmout násobky pacientů

„Česká republika má 1086 volných lůžek intenzivní péče, víc než čtvrtinu. Dále 7870 standardních lůžek s kyslíkem, stejně tak je volných 58 procent plicních ventilací,“ řekl Vojtěch na tiskové konferenci Rady vlády pro zdravotní rizika.

Připomněl, že Česká republika na jaře nakoupila 300 plicních ventilátorů, z nichž většinu poslala fakultním nemocnicím. Stát má nyní dalších osmdesát ventilátorů v rezervě, které by jim poskytl v případě zhoršení situace.

„Nemocnice jsou připraveny přijmout násobně větší počet pacientů s těžkým průběhem, než je tomu nyní,“ uvedl. Volných je nyní i 91 procent přístrojů na tzv. ECMO, tedy mimotělní oběh, které potřebují pacienti v nejhorším stadiu nemoci.

Ačkoliv počet pozitivně testovaných rychle roste, křivka hospitalizovaných se zvyšuje zatím jen mírně: k 13. září bylo v ČR hospitalizováno 305 pacientů s koronavirem, to je 2,1 procenta z celkem pozitivních. Celkem 51 z hospitalizovaných leží na jednotkách intenzivní péče.

Nejvíc pacientů je v Praze a Jihomoravském kraji. Umělou plicní ventilaci nyní potřebuje nejvíc pacientů v Praze. Stále platí, že drtivá většina nakažených má lehký a bezpříznakový průběh. „Devadesát procent nakažených nemá žádné příznaky,“ prohlásil premiér Andrej Babiš (ANO).

Ostatní pacienti se bát nemusí

Údaje ze srpna ukazují, že riziko přijetí do nemocnice u nově pozitivních osob stoupá s věkem a pohybuje se od 1,6 procenta u tzv. mladých osob (do 45 let) po téměř 40procentní pravděpodobnost přijetí do nemocnice, je-li pacientovi 75 let a víc.

Riziko těžkého průběhu je rovněž závislé na věku a pohybuje se od 0,1 procenta u osob pod 45 let až k 10 procentům nad 75 let. Těžší průběh postihuje pacienty se silnou nadváhou, vysokým krevním tlakem, diabetem a dalšími přidruženými chorobami.

„Stav lůžek je průběžně monitorován a vyhodnocován, abychom byli schopni včas přijmout nezbytná opatření k udržení dostupnosti péče. Na úrovni krajů je zdravotní péče pro pacienty s covidem-19 koordinována tzv. krajskými koordinátory intenzivní péče,“ řekl Černý. Každý kraj by měl do konce týdne předložit aktualizaci organizace umísťování pacientů s covidem.

Na jaře musely některé nemocnice předem uvolňovat lůžka i celá oddělení, aby uvolnily místo pro pacienty s covidem. Lékaři kritizovali, že na léčení jiných nemocí nezbývá prostor. Podle Vojtěcha se takové situaci bude stát snažit předejít.

„Nemáme hlášeno, že by musela být omezována jiná péče. Situaci průběžně vyhodnocujeme a monitorujeme, v tomto týdnu dáváme dohromady výhled na to, jak se bude vyvíjet počet hospitalizovaných pacientů a jak na to bude nutné nemocnice připravit,“ řekl ministr.

„Pokud to bude nutné, budeme muset nějaká lůžka reprofilizovat, zatím to nutné není. Vývoj je ale dynamický a bude velmi záležet na dalších čtrnácti dnech a na tom, jak poroste procento vážných případů,“ dodal.

Kapacity nemocnic 

Počet lůžek

 z toho volných

3972 ARO + JIP

1086 (27 %)

23 213 kyslíková terapie

7870 (33 %)

72 mimotělní oběh

66 (91 %)

868 plicní ventilátory

1087 (58 %)

Zdroj: MZ ČR

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků