Hlavní obsah
Vlk obecný (ilustrační foto) Foto: Právo

Vlci na Broumovsku popáté za sebou přivedli na svět mladé

Vlkům se na česko-polském pomezí daří. Ochránci přírody zaznamenali, že jedna ze tří smeček vyvedla mladé. Vlčata v oblasti mezi Krkonošemi a Orlickými horami zachytily fotopasti polských lesníků, informoval Petr Kafka ze Správy CHKO Broumovsko. Vlčata se smečce narodila již popáté v řadě.

Vlk obecný (ilustrační foto) Foto: Právo
Vlci na Broumovsku popáté za sebou přivedli na svět mladé

„Letošní vlčata byla zaznamenána přímo na hranici v Javořích horách nad Heřmánkovicemi. Zřejmě patří ke smečce z Javořích hor. Nelze říci, jestli se narodila na české, nebo polské straně hranice. Odhadujeme, že tato smečka má nyní osm jedinců. Lze předpokládat, že i další dvě smečky se letos rozmnožily,” řekl Kafka.

Další smečka měla loni jádrovou oblast v národním parku Góry Stolowe a třetí ve Vraních horách. Vlci ze zmíněných tří smeček přecházejí hranice a na české straně hranice působí hlavně na Broumovsku, ale i na Trutnovsku. „V oblasti mezi Krkonošemi a Orlickými horami je doloženo rozmnožování vlků popáté v řadě. Ve třech smečkách tam odhadem žije více než 20 vlků,” řekl Kafka.

Ruda

Ostatnie nagranie z wilkami bardzo się Wam spodobało 🙂 Nic dziwnego, nie dość, że maluchy są urocze to jeszcze są informacją dla nas, że populacja się rozrasta i wilkom u nas dobrze 🙂 A oto sprawczyni całego zamieszania - matka młodych 🙂 Nazywamy ją "Ruda" 😃 Fotopułapka: Andrzej Stochel

Zveřejnil(a) Nadleśnictwo Wałbrzych, Lasy Państwowe dne Středa 24. června 2020

Trvalý výskyt vlků v Královéhradeckém kraji po 250 letech byl zaznamenán v roce 2015 u Adršpachu v západní části Broumovska, o rok později bylo potvrzeno rozmnožování. Jádrová oblast této smečky se postupně přesunula více na západ do Vraních hor.

„Vlčí populace je v regionu stabilní. U původní adršpašské smečky je potvrzeno rozmnožování čtyřikrát v řadě, u smečky ve Stolových a v Javořích horách minimálně dvakrát. Letos jsou potvrzena vlčata zatím jen u smečky z Javořích hor,” řekl Kafka.

Nespokojení zemědělci

Na otázku, jestli se lidé mají obávat vlků ve volné přírodě, odpověděl, že nikoli. „Není žádný důvod, aby se lidé báli chodit do lesa. Nemáme informace o tom, že by se chování vlků posouvalo do nestandardní roviny,” řekl Kafka. Podle něj je jen otázkou času, kdy se vlci rozšíří i do nedalekých Orlických hor a přilehlé oblasti Góry Bystrzyckie na polské straně hranice.

Mezi hospodáři na Broumovsku roste odpor vůči vlkům, kteří jim ročně působí na hospodářských zvířatech škody za statisíce korun. I když jim kraj vyplácí náhrady škod, farmáři požadují změnu legislativy, aby se mohli vlkům bránit. Skupina farmářů z Broumovska dokonce zažalovala stát, domáhají se toho, aby ministerstvo životního prostředí připravilo návrh změny zákona o ochraně přírody a krajiny tak, aby mohl být počet vlků redukován.

Vlci se do česko-polského pohraničí na severu Královéhradeckého kraje rozšířili z Lužice v polsko-německém pomezí, patří k takzvané populaci nížinných vlků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků