Hlavní obsah
Afghánští tlumočníci pomáhali českým odborníkům například při komunikaci s afghánskými řemeslníky. Foto: Oldřich Danda, Právo

Vláda nerozhodla, jak pomoci afghánským tlumočníkům, kteří pomáhali české misi

Afghánští tlumočníci, kteří v posledních 20 letech pomáhali českým vojákům, si na pomoc od české vlády ještě počkají. Ministerstvo obrany připravilo na pondělní jednání vlády materiál, jak se konkrétně postarat o afghánské pomocníky, kterým hrozí, pokud zemi ovládne Tálibán, reálné nebezpečí. Vláda ale nerozhodla.

Afghánští tlumočníci pomáhali českým odborníkům například při komunikaci s afghánskými řemeslníky. Foto: Oldřich Danda, Právo
Vláda nerozhodla, jak pomoci afghánským tlumočníkům, kteří pomáhali české misi

Podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) se způsob pomoci řeší už delší dobu. „Pomoc Afgháncům, kteří nám i spojencům pomáhali, je v řešení. Ale nemohu být konkrétní, protože je to v utajeném režimu,“ řekl před nedávnem Právu Metnar.

Víc než jen tlumočníci

Podle informací Práva se má jednat o pomoc asi 30 Afgháncům a jejich rodinám. Původně chtěla obrana nabídnout Afgháncům azyl. Pravděpodobnější scénář ale je, že jim česká vláda poskytne finanční dar, případně diplomatickou pomoc při přestěhování do jiné země. O azyl v ČR mezi nimi není prý takový zájem, v jiných zemích je větší afghánská komunita.

Když Tálibán nebude už nikdo brzdit, tak ti lidé dříve nebo později přijdou o život.
Libor Stejskal, bezpečnostní expert

Podle Libora Stejskala, bezpečnostního experta, který byl v roce 2009 členem českého rekonstrukčního týmu v afghánském Lógaru, je správné bývalým tlumočníkům pomoci z řady důvodů.

„Jeden důvod je humanitární. Když Tálibán nebude už nikdo brzdit, tak ti lidé dříve nebo později přijdou o život,“ řekl Právu Stejskal.

Další důvod je praktický. „Afghánistán zůstane ještě dlouhou dobou neuralgickým bodem regionu a považuji za krátkozraké se nezajímat o lidi, kteří umějí jazyk, znají reálie a mohou dál přinášet informace a být užiteční,“ dodal expert. Podle něj byli často paštunští překladatelé klíčovými lidmi, bez kterých by nebylo možné různé projekty, jako stavbu přehrady, policejních stanic nebo škol, vůbec uskutečnit. „Někteří tlumočníci byli velmi schopní a často projekty stály na nich,“ podotkl Stejskal.

Program v Česku skončil

Pomoc afghánským spojencům řeší skoro všechny armády, které se ve středoasijské zemi angažovaly. Např. britská armáda by měla dát azyl až třem tisícům tlumočníků a dalším spolupracovníkům a jejich rodinám. V minulosti takový program měl fungovat i v Česku, ale podle dřívějších informací médií skončil prý poté, co měl údajně jeden Afghánec obtěžovat zdravotní sestřičku v Nemocnici na Bulovce.

Před pár dny americký prezident Joe Biden schválil až 100 milionů dolarů (2,56 miliardy korun) na „neočekávané a naléhavé“ potřeby a evakuaci Afghánců, kteří ve své zemi spolupracovali s armádou USA a hrozí jim za to odveta ze strany radikálů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků