Hlavní obsah
Premiér Mirek Topolánek (ODS) Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Vláda kritizuje Klause kvůli jeho postoji ke Gruzii

Vláda se na svém středečním zasedání zabývá mimo jiné také konfliktem mezi Ruskem a Gruzií. Členové kabinetu Mirka Topolánka (ODS) si na rozdíl od prezidenta Václava Klause myslí, že primární odpovědnost za válečný spor patří Rusku. Klause naopak podpořili komunisté.

Premiér Mirek Topolánek (ODS) Foto: Michal Krumphanzl, ČTK
Vláda kritizuje Klause kvůli jeho postoji ke Gruzii

Topolánek v úterý Klausovi vytkl, že zapomněl na podíl Ruska. Prezident totiž v úterní Mladé frontě Dnes za rozpoutání konfliktu kritizoval Gruzii. V textu dal vinu za válku gruzínským politikům. "V zodpovědnosti za vyvolání války je role gruzínského prezidenta, vlády a parlamentu neoddiskutovatelná a evidentně fatální," napsal Klaus.

"Mně u toho vyjádření Václava Klause chybí ta dimenze ruského podílu na konfliktu. Já nesdílím jeho názor. Vláda má jiné stanovisko než pan prezident,“ řekl Topolánek na dotaz Práva. Podle něj je "mírotvorná role“ ruských vojsk na Kavkaze podobná okupaci Československa v srpnu 1968, což Klaus nesdílí.

Stejného názoru jako Topolánek je ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (za SZ), který vládě navrhne, aby vyčlenila 150 miliónů korun na pomoc Gruzii. Peníze by měly putovat například na rekonstrukci poničené infrastruktury a Gruzínci by je mohli čerpat v následujících třech letech.

Liška: Klaus opět překročil své kompetence

Zajedno s premiérem a ministrem zahraničí je i ministr školství Ondřej Liška (SZ). "Pan prezident překročil opět - tak jak už to je u něj téměř dvě desetiletí zvykem v různých ústavních funkcích - hranici mezi mandátem, který má jako politik a ústaní činitel, a rolí intelektuála, kritika," řekl v úterý Právu.

Ministr školství je přesvědčen, že Klaus svou pozici předem s nikým z vlády nekoordinoval, ačkoliv mu obecně velmi záleží na tom, aby ČR v otázkách EU mluvila jedním hlasem. "(Klaus) měří dvojím metrem ostatním a sobě. Jeho hodnocení tohoto konfliktu není přiměřené a správné," dodal Liška.

Na podpoře Gruzie se v úterý shodly poslanecké kluby zelených, lidovců a občanských demokratů. Naopak podle předsedy komunistů Vojtěcha Filipa Gruzie porušila své závazky z let 1992 a 93 v rámci Společenství nezávislých států. "Jejich porušení mezinárodního práva bylo řešeno, žel, vojenským konfliktem, který má jasné vyústění. Jsem přesvědčen, že je potřeba zřídit mezinárodní tribunál pro zločiny na území Kavkazu,“ uvedl Filip na dotaz Práva. Klaus podle něj "vyjádřil názor více než poloviny, možná i tří čtvrtin občanů České republiky“.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků