Hlavní obsah
Premiér Andrej Babiš Foto: Pool, Reuters

V takové koalici je těžké fungovat, postěžoval si Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) si na středeční tiskové konferenci posteskl, že ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) mluví více do médií než s ním. Vadí mu i přístup ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD), která podle něho zase mění názory. „V takové koalici je těžké fungovat,“ prohlásil.

Premiér Andrej Babiš Foto: Pool, Reuters
V takové koalici je těžké fungovat, postěžoval si Babiš

„To, že se mnou chce Hamáček jednat (o zrušení superhrubé mzdy - pozn. red.), je pro mě novinka. Ale většinou to funguje tak, že náš koaliční partner mluví do médií a na nás nemluví,“ prohlásil ve středu.

Koalice v posledních týdnech řeší rozpor v souvislosti se zrušení superhrubé mzdy. Zatímco premiér navrhl sazby po zrušení superhrubé mzdy ve výši 15 a 23 procent, Hamáček chtěl 19 a 23 procent. Nakonec ve Sněmovně prošel minulý týden premiérův návrh.

Hamáček se ale nevzdal a svůj návrh šel ve středu do Senátu - stejně jako premiér, obhajovat.

Babiš: Maláčová zase změnila názor 

Šéfka resortu práce a sociálních věcí Jana Maláčová chce pak zase podle Babiše rozdat vše, co může. A právě kvůli tomu se nyní podle něj nemůže vláda shodnout na podobě přídavků na dítě.

„Nemáme schválený ještě rozpočet. Byli jsme ale v přitom relativně blízko dohody. Maláčová ale změnila, jak to má ve zvyku, názor. V takové koalici je těžké fungovat,“ řekl premiér.

Přídavky dostávají nyní domácnosti s příjmem do 2,7násobku životního minima. Stát jim dává na dítě do šesti let měsíčně 500 korun, na potomka od šesti do 15 let 610 korun a na studenta od 15 do 26 let 700 korun. Rodiny, kde aspoň jeden z rodičů pracuje, podniká, je na rodičovské, nemocenské, ošetřovném či v důchodu, mají částky o 300 korun vyšší.

Podle návrhu novely o sociální podpoře by se podle věku dítěte mělo od ledna vyplácet 630, 770 a 880 korun. V rodinách s pracujícím rodičem by to pak bylo zas o 300 korun víc, tedy 930, 1070 a 1180 korun. Na tomto navýšení o 26 procent shoda byla. Nebyla ale shoda na tom, kolik dětí by mělo dávku dostávat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků