Hlavní obsah
Panelový dům v Bohumíně, ve kterém při požáru bytu v jedenáctém patře zahynulo 11 lidí. Foto: Vladimír Pryček, ČTK

V paneláku už teče voda, s elektřinou bude problém

Jen velmi pomalu potrvá obnova dodávek elektřiny do panelového domu v Bohumíně, ve kterém došlo v sobotu večer ke žhářskému útoku s jedenácti oběťmi. Zatímco dodávky plynu se již podařilo obnovit a zároveň během středy tekla studená i teplá voda do všech bytů, s elektřinou to nebude zejména ve vyšších patrech jednoduché.

Panelový dům v Bohumíně, ve kterém při požáru bytu v jedenáctém patře zahynulo 11 lidí. Foto: Vladimír Pryček, ČTK
V paneláku už teče voda, s elektřinou bude problém

„Dnes jsme připojili na elektřinu byty až do 6. patra. S napojením pater číslo 7 až 12 je to složitější, protože se musí vyměnit poškozené části a provést rozsáhlé revize. Čím je patro blíž ohnisku požáru, tím jsou škody na rozvodech a elektroměrech rozsáhlejší. Opravy mohou trvat sedm až deset dní,“ řekla Právu ve středu odpoledne mluvčí bohumínské radnice Lucie Balcarová.

Problém je také s výtahy. „Menší výtah oheň i voda zcela zničily, bude nutná jeho kompletní výměna, dnes proto objednáváme jeho výrobu. U většího výtahu proběhnou testy hned, jak se podaří ho znovu napojit na elektřinu. Zatím nevíme, kdy začne fungovat,“ dodala Balcarová.

Ve středu se také v domě začali pohybovat čtyři pojišťovací technici, kteří budou zřejmě několik dní postupně procházet jak společné prostory, tak všech 60 bytů ve vlastnictví města. „Je nutné zdokumentovat následky celé pojistné události, kterou pak město bude uplatňovat u své pojišťovny,“ doplnila Balcarová s tím, že škody samozřejmě nenapáchal oheň, ale z velké části také voda ze zásahu hasičů, které promáčela zdi i zařízení bytů v několika patrech.

Policisté přivádějí k jednání u Okresního soudu v Karviné muže (uprostřed), kterého policie obvinila z vraždy a obecného ohrožení v souvislosti s požárem panelového domu v Bohumíně.

Foto: Vladimír Pryček, ČTK

Jak Právo informovalo, při žhářském útoku motivovaném rodinnými neshodami zaútočil čtyřiapadesátiletý Zdeněk K. na byt, v němž se nacházela jeho manželka, která se s ním předtím rozešla, jeho syn, s nímž měl mnohaleté spory, ale také nezletilý vnuk a jeho matka a teta v osmém měsíci těhotenství.

Požár domu z vrtulníku

Video: ZZS MSK

Ti všichni při požáru podle státního zástupce zemřeli, stejně jako několik dalších lidí. Obětí je jedenáct, zraněno bylo deset lidí včetně jednoho zasahujícího hasiče i samotného žháře. Ten byl po úterním verdiktu karvinského soudu, který ho poslal do vazby, převezen do vězeňské nemocnice na pražské Pankráci. Hrozí mu výjimečný trest včetně doživotí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků