Hlavní obsah
Vyhořelá bývalá krnovská textilka Karnola zvenku. Foto: Denisa Doležalová, Právo

V Krnově vyklízejí textilku Karnola, kterou zapálili dva 14letí. Chystají se opravy

Pracovníci krnovských technických služeb začali ve středu 12. ledna vyklízet vyhořelou bývalou textilku Karnola. Národní kulturní památku poničil rozsáhlý požár z 20. prosince 2017, který úmyslně založili dva 14letí kluci. Ve vzorkovně budou v následujících měsících probíhat stavební práce zaměřené na odstranění havarijního stavu. Po skončení stavebních prací by mělo dojít na opravu historických strojů.

Vyhořelá bývalá krnovská textilka Karnola zvenku. Foto: Denisa Doležalová, Právo
V Krnově vyklízejí textilku Karnola, kterou zapálili dva 14letí. Chystají se opravy

„Dnes tady začaly vyklízecí práce části objektu B, do kterého bude přesunuto vybavení vyhořelé dezinatury (vzorkovna), které lze přenést. Stroje, se kterými se nedá hnout, tak zůstanou na místě a budou očištěny stlačeným vzduchem od nejhoršího prachu,“ ukazoval Právu Pavel Hanzel z krnovského odboru investic a správy majetku.

Vítěze rada města vybere do 14 dnů
krnovská mluvčí Dita Círová

Upozornil, že před vlastním zahájením stavebních prací budou stroje zahaleny ochrannou konstrukcí a plachtou, aby nedošlo k jejich poškození.

Musí být vyměněny i stropy a podlahy. Prohořely

Foto: Denisa Doležalová, Právo

Vyklízecí práce v dezinatuře potrvají do konce ledna, pak už nastoupí stavebníci.

Ti by měli být hotovi do konce letošního července. Krnovská radnice ale ještě musí vybrat firmu, která opravy udělá.

„O městskou zakázku je mezi firmami zájem, do zadávacího řízení se jich přihlásilo šest. Vítěze rada města vybere do 14 dnů,“ upřesnila krnovská mluvčí Dita Círová s tím, že stavební činnosti se soustředí hlavně do podlaží vzorkovny.

Dojde zde k výměně trámů a sloupů poškozených požárem, nové budou podlahy a stropy, v plánu je i vytvoření replik původního skladu matric a denní místnosti.

Poté, co bude opraven objekt, přijdou na řadu stroje.

Foto: Denisa Doležalová, Právo

Stropy se budou opravovat i v přízemí a v patře nad dezinaturou, kde se stavbaři soustředí i na výměnu podlahy a repasi ocelových oken poškozených při požáru. V obou patrech proběhne výměna omítek, vymaluje se tam a budou tam nové kompletní rozvody.

Předpokládaná cena prací je 16,5 milionu korun. Město získalo z Moravskoslezského kraje 10milionovou dotaci, z níž na tyto práce může být použito až 7,5 milionu korun.

Po skončení stavebních prací nastoupí restaurátoři a opraví historické stroje. Vrátí se i některé vzácné zachráněné vzorníky. Vše by mělo být hotovo do konce letošního roku. Pak se krnovské městské muzeum rozhodne, jakým způsobem zde budou probíhat komentované prohlídky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků