Hlavní obsah
 

Útok na měkké cíle mohou pomoci zbrzdit inteligentní kamery

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) chce, aby ministerstvo zdravotnictví vypsalo dotační program na ochranu tzv. měkkých cílů i pro malé nemocnice. V programu se učí zaměstnanci, jak se zachovat v kritických chvílích, jako byla například úterní tragická střelba ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO).

 
Útok na měkké cíle mohou pomoci zbrzdit inteligentní kamery

„Ochrana před osamělým střelcem je nesmírně komplikovaná a problematická. Je ale možné lidi na to připravit,“ míní Vondrák. Školením prošla letos právě i část zaměstnanců FNO. Ministerstvo zdravotnictví na to prostřednictvím dotace přispělo nemocnici částkou 1,2 milionu korun.

„Věřím, že bude rozšířen program podpory ochrany měkkých cílů nejen o velké nemocnice nad 350 lůžek, ale i o ty menší, krajské a městské,“ řekl Vondrák s tím, že se pak trénink na kritické chvíle dostane k více lidem.

Podruhé jsme se narodily, řekla svědkyně střelby. Zdroj. FTV Prima Velké zprávy

Video: TV Prima Velké Zprávy

Současně hejtman uvedl, že Moravskoslezský kraj chystá propojení nemocnic rychlou datovou sítí, díky čemuž bude moci provozovat inteligentní kamery. „Ty jsou schopny rozpoznávat nebezpečí poměrně rychle a automaticky pomocí aplikací algoritmů umělé inteligence,“ nastínil. „Dnes není kamera jen o obrazu, který přenáší, ale jsou i inteligentní kamery s vestavěnými procesorovými jednotkami, které dokážou obraz i vyhodnotit. Například kamera rozpozná, že má člověk v ruce zraň, takže může dojít k vyhlášení poplachu dříve, než zaútočí,“ poukázal Vondrák.

V nemocnici střílel 42letý muž

Foto: Policie ČR

Střelec zahájil palbu bez varování ve třetím patře polikliniky fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě v čekárně traumatologické ambulance v úterý po sedmé hodině ranní. Zabil šest lidí, další žena zemřela později v důsledku zranění. Vrah poté odjel a pronásledován policií spáchal sebevraždu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků