Hlavní obsah
Kandidát na prezidenta Mirek Topolánek Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Topolánek neuspěl ani v rodném Vsetíně, dostal 7,83 procenta hlasů

Neúspěchem skončilo první kolo prezidentských voleb pro někdejšího premiéra a bývalého předsedu ODS Mirka Topolánka i v jeho rodném Vsetíně. Ve městě získal 7,83 procenta hlasů, předstihlo jej hned pět dalších prezidentských kandidátů. Svůj hlas ve Vsetíně odevzdalo 59,21 procenta ze 21 378 voličů. Vyplývá to z výsledků zveřejněných Českým statistickým úřadem.

Kandidát na prezidenta Mirek Topolánek Foto: Michal Krumphanzl, ČTK
Topolánek neuspěl ani v rodném Vsetíně, dostal 7,83 procenta hlasů

První kolo ve Vsetíně ovládl úřadující prezident Miloš Zeman s 39,30 procenta hlasů. Druhou pozici obsadil Jiří Drahoš, kterému dalo hlas 22,81 procenta oprávněných voličů. Následují Pavel Fischer s 11,61 procenta, Marek Hilšer s 8,19 procenta a Michal Horáček s 8,08 procenta.

Výsledek 1. kola volby prezidenta

Foto: David Ryneš, Novinky

Topolánkovi se ve Vsetíně podařilo předstihnout pouze Jiřího Hynka, který obdržel 1,24 procenta hlasů, Petra Hanniga s 0,56 procenta a Vratislava Kulhánka, kterého ve městě volilo 0,34 procenta voličů.

ANKETA: V druhém kole prezidentských voleb se utkají Jiří Drahoš a Miloš Zeman. Komu dáte svůj hlas?

Zveřejnil(a) Novinky.cz dne 13. leden 2018

Topolánek se ve Vsetíně narodil 15. května 1956. V roce 1971 ve městě ukončil Základní školu Trávníky, následně odešel studovat Vojenské gymnázium Jana Žižky z Trocnova v Opavě a Fakultu strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně. V politice se začal angažovat od roku 1989, kdy se připojil k Občanskému fóru. Už dlouhá léta žije v Praze.

Kohoutovy Nuly jsou pokusem zachytit vývoj české společnosti takřka šesti desetiletí. Autor je psal původně pro své ´domácí´ Divadlo na Vinohradech, které ale hru odmítlo inscenovat. Kolem textu se rozpoutala mediální kampaň, která vyústila v dramatikovo veřejné čtení hry. Premiéru měla před dvěma lety v Divadle J. K. Tyla v Plzni v nastudování Jana Buriana, který je i režisérem moskevské inscenace.

Kohoutův obraz mlčící většiny národa se odehrává z ´žabí perspektivy´ nedostudovaného právníka Jardy, obhospodařujícího v reálném socialismu pánské veřejné záchodky uprostřed Prahy. Mezi jejich mušle a kabinky se v rychlém sledu promítnou odlesky dějin odehrávajících se ´tam nahoře´ revoluce v květnu 1945, únorový převrat 1948, okupace v srpnu 1968, sametová revoluce v listopadu 1989, abychom se naplno ocitli v budování kapitalismu tržních mechanismů 90. let, který z Jardy udělá podnikatele luxusního "relaxačního" WC s ubytovacími kapacitami v protileteckém krytu bývalého politbyra.

Kohout se v osmi obrazech pokusil evidovat většinu žhavých témat dneška: od restitučních procesů přes podnikatelské aktivity, partnerství homosexuálních párů, prostituce aj. až po Cibulkovy seznamy pomahačů StB, kterýžto poslední bod ústí do hořké pointy hry: Jardovy luxusní záchodky, kde si odbýval svou takřka disidentskou minulost, byly financovány z estébáckých odměn jeho družky Ančiny, aktivní spolupracovnice StB.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků