Hlavní obsah
Marek Hilšer Foto: Slavomír Kubeš, ČTK

Marek Hilšer

Lékař, vysokoškolský pedagog, vědec, občanský aktivista a nyní i senátor byl jedním z kandidátů v prezidentských volbách 2018.

Marek Hilšer Foto: Slavomír Kubeš, ČTK
Marek Hilšer

Marek Hilšer se narodil se 23. března 1976 v Chomutově. V roce 1989 emigroval s rodinou do Španělska. Rok po sametové revoluci se vrátili zpět do Československa. Studoval mezinárodní vztahy na Fakultě sociální věd Univerzity Karlovy. V rámci studia se v roce 1997 zúčastnil stáže jako asistent předsedy Zahraničního výboru Poslanecké sněmovny a lidoveckého poslance Viléma Holáně. Zkušenosti ze stáže ho odradily od politiky.

Volba prezidenta 2018

V roce 2004 nastoupil na 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy. Roku 2007 se stal členem předsednictva univerzitního Akademického senátu. Od téhož roku působí také jako pedagog a vědecký pracovník na 1. lékařské fakultě v Ústavu biochemie a experimentální onkologie. V letech 2011 a 2012 se účastnil lékařské mise humanitární organizace ADRA a působil jako dobrovolník v lékařském zařízení v Keni. V roce 2015 se oženil. V roce 2018 se mu pak s manželkou Monikou Hilšerovou narodila dcera Sofie.

Hilšer se dlouhodobě občansky angažuje a v minulosti pořádal několik demonstrací a protestních akcí. V roce 2008 organizoval protesty proti privatizaci fakultních nemocnic, což se snažil prosadit tehdejší Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS).

Známý je rovněž tím, že v roce 2014 protestoval proti postoji kabinetu vůči konfliktu na Ukrajině a objevil se polonahý na tiskové konferenci na Úřadu vlády. „Vedla mě k tomu nespokojenost s tím, jak se česká vláda, respektive pan premiér Sobotka staví k problematice agrese Ruska na Ukrajině,“ vysvětlil tehdy Novinkám Hilšer.

Kandidát na prezidenta

V červenci 2016 oznámil svůj úmysl kandidovat na prezidenta a zahájil kampaň. V prosinci 2017 získal 11 podpisů senátorů, čímž se stal jedním z devíti kandidátů v Prezidentských volbách 2018. V rámci kampaně ale sehnal i více než 43 000 podpisů od občanů.

Kandidovat na prezidenta se prý rozhodl po dlouhém přemýšlení, jak bojovat za ohroženou svobodu a demokracii. „Nevyrostl jsem ve světě zákulisních lobby a klientelistických sítí. Nevozím se limuzínami. Vím, co je realita života běžného člověka. Ve svém profesním životě jsem se setkal s lidským utrpením. Chci pracovat pro veřejnost, nikoli být loutkou zákulisních hráčů. V naší zemi je mnoho nezištných lidí a jejich aktivity je třeba podpořit,“ uvedl Hilšer na svých webových stránkách.

Chce pojmout politiku jako službu lidem a má v plánu se věnovat problematice vzdělání, zdravotnictví i sociálním otázkám. V otázkách zahraniční politiky chce navázat silné partnerství s Evropskou unií a NATO. Heslem jeho prezidentské kampaně bylo „Budoucnost je na nás“.

V prvním kole prezidentské volby získal 8,83 % hlasů a do druhého kola se nedostal. Společně s dalšími neúspěšnými kandidáty pak do druhého kola vyjádřil veřejnou podporu kandidáta Jiřího Drahoše.

Senátor

V únoru 2018 oznámil, že bude kandidovat na post senátora a to v obvodu č.26- Praha 2. V rámci kampaně pak jezdil po Praze  na červeném skútru a osobně se setkával s lidmi na ulici a odpovídal na jejich otázky. Sám sebe tak prezentoval jako „živého kluka z plakátu” se kterým si mohou lidé promluvit.

V prvním kole voleb do Senátu v říjnu 2018 získal 44,45 procent hlasů a poustoupil tak do druhého kola s Liborem Michálkem. Po prvním kole se však s ním dostal do konfliktu, když ho  Michálek vyzval, aby se vzdal kandidatury v jeho prospěch a to z důvodu, že Michálek mu pomáhal a podporoval ho v prezidentské volbě a tak mu to dluží.  Hilšer se proti výzvě ohradil a nazval ji nesmyslnou s tím, že se jí nepodvolí. „Asi se snaží vyvolávat pocit, že je to nějaká zrada. Tohle chápu jako akt zoufalství,“ prohlásil Hilšer.

V druhém kole pak Hilšer získal 79,75 % hlasů a stal se tak senátorem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků