Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Hannah Beier, Reuters

Studie: Kombinace vakcín zabírá víc

Lidé, kteří se nechají naočkovat nejprve jednou dávkou vakcíny AstraZeneca a poté jednou dávkou preparátu Pfizer/BioNTech, vykazují silnější imunitní reakci než ti, kteří dostali dvakrát stejnou očkovací látku.

Ilustrační foto Foto: Hannah Beier, Reuters
Studie: Kombinace vakcín zabírá víc

Ukazují to předběžné výsledky studie Sárské univerzity v Saarbrückenu, o níž informoval server Deutsche Welle.

Jde sice zatím o neúplná data, vědci však byli překvapeni jednoznačností dosavadních výsledků zkoumání. „To je i důvod, proč se o ně chceme s veřejností podělit už nyní, aniž bychom čekali na výsledky vědeckého potvrzovacího řízení,“ uvedla Martina Sesterová, profesorka v oboru transplantací a imunologie.

Studie se zúčastnilo 250 lidí. Někteří dostali dvě dávky AstraZeneky, další dvě dávky Pfizeru a třetí skupina dostala kombinaci obou preparátů s tím, že první byla AstraZeneca. Po dvou týdnech vědci porovnali imunitní reakci pacientů.

Analýza jejich protilátek ukázala, že dvojí očkování vakcínou Pfizer/BioNTech i její kombinace s AstraZenekou bylo mnohem účinnější. Účastníci těchto dvou skupin si vytvořili v těle desetkrát více protilátek než ti, kteří obdrželi dvakrát AstraZeneku. Kromě množství protilátek zkoumali vědci také jejich účinnost a v tomto ohledu na to byli lépe pacienti s kombinovaným očkováním.

I přes předběžný charakter výsledků studie považují experti Sárské univerzity zmíněnou kombinaci očkovacích látek za „velmi slibnou“.

Nutné bude další zkoumání

K podobnému závěru dospěla i studie madridského zdravotnického institutu Carlose III., jehož experti prováděli zkoumání na 663 pacientech. I v tomto případě jde ale o předběžné výsledky, které vyžadují další ověřování.

Sesterová si přeje, aby „křížové očkování“ oběma vakcínami bylo podrobeno dalšímu výzkumu. „Domníváme se, že pokud k podobným závěrům dospějí i další výzkumné týmy, měli bychom intenzivně uvažovat o kombinaci obou typů vakcín,“ prohlásila.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků