Hlavní obsah
Jiří Drahoš Foto: Petr Horník, Právo

Studenti by za prezidenta zvolili Jiřího Drahoše

U studentů v prezidentských volbách zvítězil bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš. Hlas mu dalo 33,6 procenta mladých, kteří se akce účastnili. Druhý skončil současný prezident Miloš Zeman se ziskem téměř pětiny hlasů. Třetí lékař a pedagog Marek Hilšer dostal 13,2 procenta hlasů. Podle pořadatelů studentských voleb z organizace Člověk v tísni se do hlasování zapojilo 43 559 středoškoláků z 384 škol.

Jiří Drahoš Foto: Petr Horník, Právo
Studenti by za prezidenta zvolili Jiřího Drahoše

Žáci vybírali z devíti kandidátů, které potvrdilo ministerstvo vnitra, a o nichž rozhodl Nejvyšší správní soud. Ten sice ve středu rozhodl, že kandidaturu s duplicitními podpisy zákonodárců ministerstvo vnitra zaregistrovalo nesprávně, návrh na zneplatnění jejich účasti ve volbě ovšem soud odmítl.

Návrh k soudu zpochybňující účast Petra Hanniga, Marka Hilšera, Jiřího Hynka, Vratislava Kulhánka a Mirka Topolánka podala nezaregistrovaná kandidátka Terezie Holovská. Tu do klání o prezidentský post ministerstvo nepustilo, protože nesplnila zákonné podmínky, neměla ani podporu zákonodárců, ani dostatečný počet podpisů od občanů. Zásadní pro formální odmítnutí její žádosti bylo to, že se sama u soudu nedomáhala své účasti ve volbě. [celá zpráva]

Za Drahošem, Zemanem a Hilšerem se umístil bývalý diplomat Pavel Fischer, kterému dalo hlas 9,6 procenta studentů. Následoval se ziskem 9,3 procenta hlasů hudebník Michal Horáček.

Pro někdejšího premiéra Mirka Topolánka hlasovalo 6,3 procenta, zatímco prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek posbíral hlasy tří procent studentů. Na posledních dvou místech se umístili Petr Hannig a Vratislav Kulhánek se ziskem 2,7, respektive 2,4 procenta hlasů.

Výsledky studentských prezidentských voleb
Jméno kandidátaPočet odevzdaných hlasůOdevzdané hlasy v procentech
Jiří Drahoš14.63033,59
Miloš Zeman868919,95
Marek Hilšer576413,23
Pavel Fischer41699,57
Michal Horáček40359,26
Mirek Topolánek27236,25
Jiří Hynek13233,04
Petr Hannig11862,72
Vratislav Kulhánek10402,39
Zdroj: Člověk v tísni

Do studentských voleb hlavy státu se v úterý a dnes zapojilo 397 středních škol. Výsledky voleb v řádném termínu odeslalo 171 gymnázií, 170 středních odborných škol a 43 učilišť. Hlasovat mohli všichni studenti od 15 let věku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků