Hlavní obsah
Slovenský premiér Robert Fico Foto: Petr Hloušek, Právo

Státní vyznamenání dostane od Zemana i slovenský premiér Fico

Prezident Miloš Zeman udělí 28. října státní vyznamenání mimo jiné i slovenskému premiérovi Robertu Ficovi, uvedla sobotní Mladá fronta Dnes (MfD). Předseda slovenské vlády je podle deníku mezi pozvanými hosty na slavnostní večerní ceremoniál ve Vladislavském sále Pražského hradu.

Slovenský premiér Robert Fico Foto: Petr Hloušek, Právo
Státní vyznamenání dostane od Zemana i slovenský premiér Fico

Jaké konkrétní vyznamenání dostane, není známo. Pravděpodobně ale podle MfD půjde o Řád bílého lva, nebo o Řád Tomáše Garrigua Masaryka. List dodává, že vyznamenání má být poděkováním za dobré sousedské vztahy mezi ČR a Slovenskem, které přetrvávají od rozdělení federace.

MfD také připomíná, že z podobných důvodů si už loni v březnu vyměnili nejvyšší státní vyznamenání tehdejší prezidenti, Václav Klaus a Ivan Gašparovič.

V médiích se už objevila i další jména lidí, které zřejmě prezident vyznamená, například režiséra Roberta Sedláčka a cestovatele Miroslava Zikmunda. Česká televize v pátek uvedla, že Zeman ocení státním vyznamenáním in memoriam faráře z Lidic Josefa Štemberku. [celá zpráva]

Státní vyznamenání prezident předá na Pražském hradě 28. října při příležitosti výročí vzniku samostatného československého státu.

O ceremoniálu se v posledních dnech píše především v souvislosti s rozhodnutím prezidenta nepozvat na předávání rektory, s nimiž se v minulosti dostal do sporu. Hluboké znepokojení kvůli tomu již v tomto týdnu vyjádřilo předsednictvo Rady vysokých škol.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků