Hlavní obsah
Andrej Babiš (vlevo) a Miroslav Kalousek. Foto: Petr Hloušek, Právo

Soud nakonec bude řešit Kalouskovu žalobu na Babiše za slova „zabil lidi cez padáky“

Poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) uspěl s dovoláním k Nejvyššímu soudu (NS) v případu týkajícím se výroků premiéra Andreje Babiše (ANO). Předseda vlády totiž o svém oponentovi prohlásil, že „rozkrádal ministerstvo obrany a zabil lidi cez padáky“. Kalousek za to žádal omluvu, justice mu ale nevyhověla. Po zásahu NS však případ znovu putuje k Okresnímu soudu Praha-západ.

Andrej Babiš (vlevo) a Miroslav Kalousek. Foto: Petr Hloušek, Právo
Soud nakonec bude řešit Kalouskovu žalobu na Babiše za slova „zabil lidi cez padáky“

„Občané České republiky mají právo očekávat, že se jimi volení ústavní činitelé budou alespoň snažit vystupovat s určitou úrovní a kulturou. Parlament a Senát by neměly být poslanci a senátory pokládány za fóra, na nichž lze bez rozmyslu či dokonce po zralé úvaze, avšak z nízkých pohnutek pod ochranou indemnity pronést cokoli, aniž by to mělo pro řečníka nepříznivé následky,“ konstatoval senát NS v čele s Petrem Vojtkem.

Soudci nepřistoupili na Babišovu obhajobu, podle které je projev poslance na půdě Sněmovny vyloučen ze soudního přezkumu na ochranu osobnosti. „To by tedy vedlo k nepřijatelnému důsledku, že pomluva a křivé obvinění mezi poslanci by neměly mít v občanskoprávní rovině prostředky nápravy,“ upozornili soudci.

„Projev poslance směřující vůči jinému poslanci na půdě Poslanecké sněmovny může vyvolat nejen následky disciplinární, spočívající v projednání věci a případném uložení sankce disciplinární komisí Poslanecké sněmovny, ale při zásahu do osobnostních práv může vyvolat též následky soukromoprávní,“ zakončil Vojtek.

„Zabil lidi cez padáky,“ nařkl Kalouska Babiš

V červenci 2018 na plénu Sněmovny ve vyhrocené debatě před hlasováním o důvěře vládě ANO a ČSSD se Babiš do Kalouska ostře pustil a tykal mu. Reagoval na poslancova slova o tom, že premiér při vysvětlování kauzy Čapí hnízdo křivě přísahal na zdraví svých dětí. Premiér označil předsedu poslanců TOP 09 také za „ožralu“ a „zloděje zlodějského“.

„Nevím, kolik má promile ožrala Kalousek dneska, zloděj zlodějský, nebudeš mě urážet a nebudeš mluvit o mých dětech,“ prohlásil tehdy předseda vlády.

Kalousek nicméně žaloval Babiše zejména za to, že o něm řekl, že „rozkrádal ministerstvo obrany a zabil lidi cez padáky“. Kalousek v 90. letech působil jako ekonomický náměstek na ministerstvu obrany v době, kdy resort nakoupil padáky VTP-100 od firmy Anex-Cirus. V roce 1997 zemřel při seskoku s padákem jeden voják.

Soud to nejdřív řešit nechtěl

Kalousek žádá omluvu. Řízení o žalobě na ochranu osobnosti zastavil loni v lednu Okresní soud Praha-západ a odkázal Kalouska na sněmovní výbor, na který se ale poslanec podle svých slov obracet nechtěl. Verdikt potvrdil Krajský soud v Praze. Nyní se spor vrací k soudu prvního stupně.

O dovolání u NS rozhodoval senát civilního kolegia se zpravodajkou Martinou Vršanskou a předsedou Petrem Vojtkem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků