Hlavní obsah
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) Foto: Milan Malíček, Právo

Sobotka přerušil zasedání vlády kvůli účasti na francouzské recepci

Jako symbol historického pokroku označil premiér Bohuslav Sobotka pondělní 225. výročí zahájení Velké francouzské revoluce. Učinil tak na recepci na zahradě francouzského velvyslanectví v Praze u příležitosti státního svátku, kterým si Francie 14. červenec 1789 každoročně připomíná.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) Foto: Milan Malíček, Právo
Sobotka přerušil zasedání vlády kvůli účasti na francouzské recepci

Sobotka řekl, že kvůli své účasti i účasti ministrů na recepci vláda přerušila své zasedání. Je to podle něj výrazem zájmu Česka o intenzivní dialog s Francií. V této souvislosti připomněl legendární snídani bývalého francouzského prezidenta Franҫoise Mitterranda s československými disidenty z prosince 1988 na francouzském velvyslanectví v Praze a ocenil ji jako „jedinečné gesto“ v boji za znovunabytí svobody Čechů a Slováků.

Sobotka dále řekl, že do konce roku by měl Prahu navštívit předseda francouzské vlády Manuel Valls.

Tím by ale výčet letošních česko-francouzských kontaktů na nejvyšší úrovni neměl končit. V září, jak řekl francouzský velvyslanec v ČR Jean-Pierre Asvazadourian, má Francii navštívit prezident Miloš Zeman, aby jednal se svým francouzským protějškem Franҫoisem Hollandem.

Asvazadourian, jenž k účastníkům recepce hovořil výbornou češtinou, současně vyjádřil „velkou lítost“ nad nedávným úmrtím českých vojáků v Afghánistánu. „Cením si nasazení a odvahy českých jednotek, které se v Afghánistánu každodenně zasazují o nastolení míru a stability,“ řekl velvyslanec.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků