Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: /DPA, ČTK

Školky odmítají každé třetí dítě

Za posledních deset let se zvýšil počet mateřských školek o desetinu a množství tříd o čtvrtinu. V tuto chvíli chodí do mateřinek 364 tisíc dětí. Na každé třetí se však stále nedostane. Soukromých školek je podle aktuálních statistik v Česku 399 a starají se o více než 12,5 tisíce dětí. Ale i ty jsou už na svých limitech.

Ilustrační foto. Foto: /DPA, ČTK
Školky odmítají každé třetí dítě

Na vesnicích a v malých českých obcích často nejsou školky vůbec. Ve velkých městech, jako je Praha nebo Brno, zařízení sice jsou, ale tady zase evidují vůbec největší nedostatek volných míst. V loňském roce mateřské školky odmítly přijmout podle údajů České školní inspekce každé třetí dítě, přičemž více než třetina z nich byla mladší tří let.

Rodiče, většinou matky, tak zvažují, zda se jim od dvouletého dítěte vyplatí odcházet do práce, když nemají jinou alternativu než placené hlídání nebo komerční školku. Podle některých průzkumů pouze 44 procent českých žen s dítětem ve věku do pěti let pracuje.

Šance umístit do dotované školky dítě mladší než tři roky je prakticky nulová, a to nejen proto, že se zavedením povinné předškolní výchovy školky musejí přijímat především starší děti.

Když už se najde rodič, který při návratu do zaměstnání vydělá tolik, že se mu vyplatí hradit školkovné v soukromé školce, pohybující se okolo 10 tisíc i víc, nastává problém s místy. V posledních letech se týká i školek privátních.

„Letos jsme měli naplněnou kapacitu už před začátkem letních prázdnin. Dříve to bylo většinou tak, že se skupinky naplnily a počty ustálily až v průběhu září a října, ale zájem o naše služby každý rok narůstá. Nemohu samozřejmě mluvit za jiná města, ale tady v Praze 9 se hodně staví, stěhují se sem mladé rodiny, takže tu rodiče nemají vůbec šanci dostat tříleté děti do státních školek. Zde rodiče bojují i o místo v první třídě na základní škole,“ řekla Právu Eva Nováková, ředitelka pražské soukromé školky a jeslí Neználek.

Podle ředitelky Novákové by rodiče měli nástup dítěte i do soukromé školky řešit už na přelomu roku, ideálně v lednu. Situaci řeší ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) i další resorty. Pomáhají tak obcím, které jsou podle školského zákona povinny zajistit podmínky pro předškolní vzdělávání.

„Na základě telefonických i písemných dotazů od obecních zřizovatelů je evidentní, že se některé lokality potýkají s nedostatkem volné kapacity i pro nárokově umisťované děti do mateřských škol. Největší počet žádostí do dotačních programů byl předložen z oblasti Středočeského kraje a Vysočiny. Celkově nyní vznikne 112 nových tříd mateřských škol s navýšením rejstříkové kapacity pro 2612 dětí,“ sdělila Právu mluvčí MŠMT Aneta Lednová.

S růstem a vznikem nových školek pomáhají i peníze z EU. „Z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), který spravuje ministerstvo pro místní rozvoj, byly rozděleny prostředky na rozšíření nebo vybudování 485 školek. Dokonce se podařilo prostředky na školky navýšit o 1,2 miliardy korun,“ upozornila Helena Miškovičová, ředitelka sekce administrace programů IROP.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků