Hlavní obsah
Signatář Charty 77 Petr Hanzlík na snímku z roku 2015 u Obvodního soudu pro Prahu 7 Foto: ČTK

Signatář Charty má podle Ústavního soudu novou šanci na odškodné

Senát Ústavního soudu vyhověl ústavní stížnosti někdejšího signatáře Charty 77 Petra Hanzlíka, který se až dosud neúspěšně domáhal náhrady škody, která mu vznikla v souvislosti s akcí Asanace komunistické Státní bezpečnosti. O nálezu ÚS informovala ve středu mluvčí Mirka Sedláčková v tiskové zprávě.

Signatář Charty 77 Petr Hanzlík na snímku z roku 2015 u Obvodního soudu pro Prahu 7 Foto: ČTK
Signatář Charty má podle Ústavního soudu novou šanci na odškodné

Jak ze zprávy vyplývá, stěžovatel se v řízení před obecnými soudy žalobou podanou v listopadu 2007 domáhal náhrady škody způsobené úředním postupem spočívajícím v nátlaku příslušníků StB na něj i jeho rodinu. Nátlak byl takový, že Hanzlík v roce 1982 nakonec i s rodinou musel nedobrovolně opustit vlast a vycestovat do Rakouska.

V žádosti o náhradě škody požadoval Hanzlík dorovnání rozdílu mezi skutečným českým starobním důchodem a výší českého průměrného starobního důchodu, neboť stát, který ho prostřednictvím tajné bezpečnosti donutil k vystěhování, mu fakticky znemožnil dosahovat dostatečného výdělku k tomu, aby právě na průměrný důchod dosáhl. „Stěžovatel se rovněž domáhal dorovnání rozdílu cen, za které musel své nemovitosti i s vybavením prodat před nuceným odchodem do Rakouska, k jejich ceně skutečné,“ uvedla Sedláčková

Čekal na konec procesu s vykonavateli Asanace

Obecné soudy žalobu však zamítly s tím, že jeho návrh označily za promlčený. Hanzlík však u ÚS ve své stížnosti namítal, že žalobu podal záměrně až poté, co bylo ukončeno trestní řízení proti vykonavatelům akce Asanace, a poukazoval na to, že samotné řízení o žalobě trvalo dlouhých 11 let, kdy se ani soudy vzájemně neshodly na tom, kdy mělo k promlčení jednotlivých nároků stěžovatele na jím požadovanou náhradu škody dojít.

Senát ÚS tedy vyhověl ústavní stížnosti a zrušil usnesení Nejvyššího soudu a rozsudky Městského soudu v Praze a Obvodního soudu pro Prahu 7 s tím, že bylo porušeno právo stěžovatele na ochranu vlastnictví a právo stěžovatele na náhradu škody způsobenou nesprávným úředním postupem.

„Stížnost se tedy nyní vrátí k Obvodnímu soudu pro Prahu 7, který je v dalším řízení vázán právním názorem Ústavního soudu a nebude tedy akceptovat vznesenou námitku promlčení,“ uvedla Sedláčková.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků