Hlavní obsah
Generál Emil Boček Foto: Milan Malíček, Právo

Šestadevadesátiletý generál Boček, jehož chce Zeman vyznamenat, byl hospitalizován

Poslední žijící český stíhací pilot létající za druhé světové války v britském královském letectvu Emil Boček byl hospitalizován ve Fakultní nemocnici Brno Bohunice. Šestadevadesátiletý veterán má 28. října dostat od prezidenta Miloše Zemana Řád bílého lva nejvyšší třídy.

Generál Emil Boček Foto: Milan Malíček, Právo
Šestadevadesátiletý generál Boček, jehož chce Zeman vyznamenat, byl hospitalizován

Armádní generál ve výslužbě Boček byl podle mluvčího nemocnice Pavla Žáry hospitalizován na interní kardiologické klinice.

Jako pilot sloužil Boček ve Velké Británii u československé 310. stíhací perutě. Na kontě má 26 operačních letů. Řád bílého lva třetí třídy mu propůjčil už bývalý prezident Václav Klaus v roce 2010, a to za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a vynikající bojovou činnost.

Letos v květnu Bočka prezident povýšil do nejvyšší armádní hodnosti. Generálské hodnosti mu udělil už v letech 2014 a 2017.

Emil Boček krátce po přistání

Foto: Oldřich Danda, Právo

V roce 2016 Boček ve svých 93 letech usedl do kokpitu stíhačky Supermarine Spitfire, v kterém za války létal, a ve dvoumístné verzi se proletěl.

Jeho válečná anabáze začala v 16 letech o Vánocích roku 1939. Přes Slovensko, Maďarsko, Řecko a Turecko se dostal do Bejrútu a odtamtud lodí do Francie, kde zažil už jen ústupové boje. Poslední lodí se pak dostal do Británie, kde vstoupil do RAF a pracoval jako mechanik, i když snil o létání. To se mu nakonec splnilo. Britské velení ho poslalo na výcvik do Kanady. Do Británie se vrátil na podzim roku 1944 a ihned se zapojil do boje, jako pilot spitfiru československé 310. stíhací perutě létal jako doprovod bombardérů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků