Hlavní obsah
 

Roman Prymula. Jedinec, který jako první chtěl Čechy promořit

Měl být tím, který pomůže Česku udolat mocného koronavirového nepřítele. Svou jarní tvář oznamující dlouhodobé uzavření země a volající po řízeném promořování obyvatelstva vyměnil Roman Prymula v září už jako ministr zdravotnictví za postoj důvěryhodného odborníka, který prosí národ o pomoc. Tím, že sám „doma nezůstal”, o což přitom občany prosil na Twitteru, se stal jedním z nejkratší dobu úřadujících ministrů v novodobé historii ČR.

 
Roman Prymula. Jedinec, který jako první chtěl Čechy promořit

Pouhých 32 dní uplynulo od chvíle, kdy prezident Miloš Zeman předával na zámku v Lánech ministerské jmenování Romanu Prymulovi. Muži, který obohatil slovní zásobu veřejnosti o výrazy typu „navolávat”, „pík”, „kohorta”, „klastr”, „oploštění křivky” či „protestovat” ve smyslu plošně otestovat. Občany nazýval „jedinci” a živobytí lidí v kultuře či sportu pro něj byly „volnočasové aktivity”.

„Nedovedu si představit nikoho kompetentnějšího, který by stál v čele boje proti druhé vlně pandemie. Vím, jak skvěle jste obstál, když jste bojoval s první vlnou. A plně věřím, že stejně tak obstojíte i nyní ve velice a velice složité situaci,” věřil ve svého dlouholetého spojence Prymulu Zeman. Ostatně, za to, jak „zvládl první vlnu”, ho hodlal prezident 28. října ocenit státním vyznamenáním.

Záběr ze jmenování Romana Prymuly ministrem zdravotnictví, jak jej pořídil Pražský hrad

Foto: Twitter Jiřího Ovčáčka

O 32 dní později převezme prezident buď Prymulovu rezignaci, nebo z rukou premiéra Andreje Babiše jeho odvolání. Ve chvíli, kdy v pátek ráno zveřejnil deník Blesk fotky z nočního jednání Prymuly se šéfem poslanců hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem, kteří se během nouzového stavu a přísného omezení volného pohybu osob sešli pozdě večer v zavřené restauraci, a navíc bez roušek, začaly odbíjet poslední hodiny Prymulova setrvání v ministerské funkci.

„Tahle věc se neměla stát,” uvedl na mimořádné tiskové konferenci v jedenáct dopoledne premiér Babiš. „Absolutní šok. Nechápu, když požadujeme od lidí, aby dodržovali pravidla, a komplikujeme jim život, tak musíme jít příkladem. Taková chyba se nedá omluvit,“ dodal. Takto otevřenou veřejnou kritiku od něj dosud žádný končící ministr nesklidil.

Promořujme se! A zůstaňme zavření

Výraznou tváří koronavirové pandemie v Česku se Roman Prymula stal už na jaře, kdy celosvětová epidemie dorazila na naše území. Zprvu řídil Ústřední krizový štáb a byl to on, kdo přicházel s návrhy většiny protiepidemických opatření. A také s prohlášeními, která premiér Babiš a tehdejší ministr Vojtěch následně před veřejností horečnatě „žehlili”, například slova o masivním promořování obyvatel nebo o tom, že by Česko mohlo uzavřít své hranice až na dva roky.

Na ministerstvu působil Prymula jako náměstek od roku 2017, avšak s tehdejším šéfem resortu Adamem Vojtěchem si nesedl. Jejich spory vygradovaly koncem letošního května, kdy Prymula z ministerstva odešel na Úřad vlády dělat vládního zmocněnce pro vědu a výzkum.

Sídlo resortu na Palackého náměstí v Praze však neopustil nadlouho a již za necelé čtyři měsíce se stěhoval zpátky – a rovnou do ministerské kanceláře s výhledem na pražské nábřeží a Hrad.

Když se koncem září stal nástupcem Adama Vojtěcha, měl jako krizový manažer pomoci zvládnout nástup druhé vlny, která na zemi udeřila nesrovnatelně razantněji než ta jarní. Veřejně prosil všechny občany o trpělivost a ohleduplnost, „zůstaňte prosím doma”, zněla jeho třívteřinová výzva národu z minulého týdne.

To, že sám doma nezůstal, ale naopak vědomě porušil většinu vlastních protikoronavirových nařízení, ho nakonec odsoudilo k tomu, že se stal jedním z nejkratší dobu sloužících ministrů v historii Česka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků