Hlavní obsah

Rakušané přehradili přechody až dopoledne

Od půlnoci platí vyhlášené uzavření vybraných, méně frekventovaných hraničních přechodů na česko-rakouské hranici. Přesto ještě dopoledne se přes mnohé dalo projet, u Valtic na Břeclavsku je rakouští silničáři zatarasili před desátou hodinou.

Rakušané přehradili přechody až dopoledne

Když se na jaře uzavíraly hranice z české strany, vyrazili silničáři na hraniční čáru přehradit cesty hned o půlnoci, na jednom z přechodů na Břeclavsku dokonce za pomoci hasičů instalovali betonové bloky přes cestu.

Nyní si Rakušané zákazem noc nekazili. O půlnoci panoval na silnici z Valtic do Schrattenbergu naprostý klid. Až teprve dopoledne vyrazili do akce. Na stejném místě jim stačilo jen otočit před mnoha lety instalovanou závoru a zdůraznit situaci  zákazovou značkou a směrovými tabulemi.

Rakušané přehradili hraniční přechod Valtice – Katzelsdorf.

Foto: Milan Vojtek, Právo

První obětí zákazu se paradoxně stal řidič z rakouského okresu Mistelbach, který se zjevně naštvaně otočil, a po chvíli jeho auto zmizelo na jedné z polních cest u hranice. Jen o málo později dorazilo auto s betonovými panely na hraniční přechod Valtice Katzelsdorf. Než se pracovníci připravili k přehrazení cesty, projelo kolem nich ještě jedno auto s registrační značkou Jihomoravského kraje.

O chvíli později už stál nákladní vůz napříč cesty a dělníci rovnali napříč cesty betonové panely. Další vůz z moravské strany už měl smůlu, neprojel a musel se vrátit. V samotných Valticích – na rozdíl od jarního uzavření hranic, chyběly dopravní značky informující o neprůjezdnosti trasy přes hranici. Když hranici uzavírala česká strana, bylo na odbočkách k hranici upozornění na slepou ulici.

Uzavření velké části hraničních přechodů a ponechání provozu jen na hlavních tazích je dalším krokem rakouské strany v reakci na nepříznivou situaci kolem počtu nemocných koronavirem v Česku. Už o víkendu zavedli Rakušané pohraniční kontroly. V neděli večer, když do Rakouska a Itálie mířily stovky aut polských pracovníků, byla kolona s dvouhodinovým čekáním na přechodu Poštorná – Reintal. Nárazově se tvoří kolony i na přechodu Mikulov – Drasenhofen na hlavním tahu z Brna do Vídně.

„Pokud zavřeli Valtice, to mi nevadí. Kdyby ale měli zavřít i cestu přes Poštornou, nebo tam zavést časové omezení provozu, musím si hledat bydlení v Rakousku,“ komentoval aktuální dění Břeclavan, který denně dojíždí za prací řidiče do Rakouska.

Přes Mikulov by to bylo daleko a časově omezený provoz v Poštorné by znamenal, že by musel vyjíždět z domu o několik hodin dříve, aby měl jistotu, že nebude stát v koloně před otevřením přechodu. „Situace není dobrá, nemůžeme si dovolit přijít do práce pozdě. Jsem rád, že tu práci mám. Tak v nejhorším případě budu muset v Rakousku nějaký čas bydlet. Na druhé straně, zase by mi to usnadnilo otázku testů na covid,“ dodal další pendler z Břeclavi.

O uzavření menších přechodů na hranici s Českou republikou i Slovenskem rozhodlo rakouské ministerstvo vnitra. V Česku se uzavření týká 42 přechodů, část z nich je zejména turistického charakteru. Otevřených zůstává 17 velkých přechodů, na jižní Moravě jsou to například Mikulov, Břeclav, Hatě, Hevlín nebo Poštorná.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků