Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Případů domácího násilí v Praze přibývá

Doslova v peklo proměnil život své rodiny pětačtyřicetiletý muž. Ten žil v jedné domácnosti se svou sedmnáctiletou dcerou, svými rodiči v seniorském věku a jednačtyřicetiletým bratrem a jeho partnerkou. Měl problémy s alkoholem i jinými návykovými látkami, doma často dělal scény, ničil vybavení bytu a napadal každého, kdo se mu připletl do cesty. Rodina nakonec neměla strach jen z násilníka, ale také z toho, že přijde o střechu nad hlavou.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Případů domácího násilí v Praze přibývá

Kvůli častým stížnostem sousedů hrozilo, že se bude muset odstěhovat. Uplynulo dlouhých sedm let a odvahu nakonec sebrala partnerka jednačtyřicetiletého muže, která se s prosbou o pomoc obrátila na policii.

„Ta násilníka vykázala z bytu na deset dní a my jsme postupně kontaktovali všechny členy rodiny,“ říká vedoucí Intervenčního centra Praha Barbora Holušová.

Za prvních devět měsíců muselo být v Praze ze společné domácnosti vykázáno téměř 130 násilníků

Problémy rodiny ale tímto krokem neskončily. Rodiče se totiž svého staršího syna zastávali. „Vzhledem k tomu, že všichni členové domácnosti měli stejná práva, museli jsme jim nezávisle na sobě vysvětlit možnosti dalšího postupu. Právní služby Intervenčního centra nakonec využil hlavně bratr násilníka s partnerkou a společně podali k soudu návrh na prodloužení vykázání a soud jim vyhověl. Nabídli jsme rodině psychologickou podporu, tu však rodiče odmítli, využila ji jen dcera násilníka,“ vysvětluje Holušová.

Rodiče nakonec uznali, že soužití v těchto podmínkách není nadále možné, a podali žádost o byt na svou městskou část.

Se školním rokem počet případů narostl

„Ve velmi složité situaci se ocitla dcera vykázaného muže – pokud by se babička s dědou přestěhovali do sociálního bydlení pro seniory, musela by zvažovat, kam půjde. Je svěřená do péče otce, který však nefunguje tak, jak by měl, a matka se o ni nikdy pořádně nestarala,“ dodává Holušová s tím, že pro odborníky Intervenčního centra práce v tomto případě zdaleka nekončí.

Tento případ ale bohužel není ojedinělý. Jen v Praze za prvních devět měsíců muselo být ze společné domácnosti vykázáno téměř 130 násilníků. Tím se Praha zařadila na první místo v největším počtu odhalených případů ze všech regionů České republiky. A to i přesto, že během prázdnin pracovníci Intervenčního centra Praha zaznamenali mírný pokles.

Se začátkem nového školního roku ale případů opět začalo přibývat a v září počet vzrostl na čtrnáct případů a v říjnu přesáhl deset.

„Zřejmě se na zvýšeném počtu projevil i začátek nového školního roku a s tím spojená nervozita a tlak v rodinách s dětmi. Evidujeme i zvyšující se počet případů mezigeneračního násilí a drogově závislých osob,“ popisuje ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján a doplňuje, že od září se služby rozšířily o terapeutickou práci s dětmi z těchto rodin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků