Hlavní obsah
Alexandra Udženija (ODS) Foto: Milan Malíček, Právo

Překvapení na sjezdu ODS. Udženija neobhájila post 1. místopředsedkyně

Ač ODS působí jako jednotná strana, na sobotním kongresu se část delegátů „vzbouřila“ proti starému vedení. Pražská zastupitelka a místostarostka Prahy 2 Alexandra Udženija v prvním kole volby neobhájila post 1. místopředsedkyně strany. Neměla protikandidáta. Udženija po prohře z volby odstoupila, delegáti musí ještě během kongresu nominovat někoho jiného.

Alexandra Udženija (ODS) Foto: Milan Malíček, Právo
Překvapení na sjezdu ODS. Udženija neobhájila post 1. místopředsedkyně

Udženija získala 217 hlasů z 434 platných. Hlasovacích lístků bylo odevzdáno 514.

„Nic se neděje, budu dál bojovat za to, aby ODS měla další a další výsledky, patří to k životu. Přeji svému nástupci, aby byl po boku Petra Fialy loajální. Teď se budu soustředit hlavně na Prahu,” řekla Udženija po oznámení výsledků.

Volba by se měla podle pravidel opakovat, ale Udženija odstoupila. „Už nebudu kandidovat. Je vidět, že delegáti ODS chtějí změnu, takže dám prostor někomu jinému,” prohlásila.

Alexandra Udženija hovoří na volebním kongresu strany

Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Kongres byl tak na půl hodiny přerušen a na řadě budou nové nominace.

Nominaci z krajů na post 1. místopředsedy už dříve dostal europoslanec Alexandr Vondra, ten se jí ale vzdal, chce kandidovat pouze na řadového místopředsedu.

To, že Udženija bude mít problém funkci udržet, kolovalo mezi delegáty od sobotního rána. S jejím jménem měly podle informací problém některé regiony. „Nemá tu pozici úplně jistou,“ řekl Novinkám jeden z delegátů, který si nepřál být jmenován.

Udženija v projevu apelovala na členy ODS, aby se jen nevymezovali vůči premiérovi Andreji Babišovi (ANO). „Nesklouzávejme k přílišné negaci něčeho nebo někoho jiného. Pokud chceme vládnout, musíme tvořit širší koaliční potenciál,“ řekla Udženija.

Sama ale v proslovu obula jak do Babiše, tak do Pirátů, kteří jsou podle ní nepřítelem ODS. „Jsou to progresivisté, kteří žijí ve své bublině falešné nabubřelosti,“ prohlásila. Vize Andreje Babiše označila za prázdné sliby a fráze. Za svůj proslov sklidila pouze vlažný potlesk.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků