Hlavní obsah
Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) Foto: Petr Horník, Právo

Poslanci se přeli o výroční zprávy ČT, k hlasování se opět nedostali

Poslanci měli ve čtvrtek schvalovat výroční zprávy České televize z let 2016 až 2018. K hlasování se ale opět kvůli dlouhé rozpravě nedostali.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) Foto: Petr Horník, Právo
Poslanci se přeli o výroční zprávy ČT, k hlasování se opět nedostali

Zákonodárci během roku o výročních zprávách debatovali už několikrát, vášnivá diskuze proběhla i ve čtvrtek. I přes to, že trvala pět hodin, k hlasování se zákonodárci nedostali, protože jednací den končí ve 21 hodin večer.

Schválení výročních zpráv budí emoce, protože pokud by Sněmovna neschválila dvě výroční zprávy, mohlo by to v důsledku vést ke konci Rady ČT i ředitele televize Petra Dvořáka. K tomu vyzývají zejména poslanci KSČM a SPD a prezident Miloš Zeman.

Opozice v čele s ODS, Piráty, TOP 09 a STAN naopak bije na poplach kvůli tomu, že je ohrožena nezávislost médií, podobně jako většina ČSSD.

V hnutí ANO jsou různorodé názory, část poslanců je k České televizi kritická. Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek ale ve čtvrtek vyzval ke schválení výročních zpráv.

ČT zakrývá trestnou činnost, tvrdil Volný

Fungování ČT během čtvrteční diskuze kritizovali hlavně zástupci SPD. Podle bývalého poslance SPD Lubomíra Volného dochází ve veřejnoprávní televizi k hospodářské kriminalitě a výroční zprávy o hospodaření zakrývají trestnou činnost.

Tomu se vysmál ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). „Pořád se tady naznačuje nějaký problém, ale nevidím, v čem,“ prohlásil.

Poslankyně ČSSD Alena Gajdůšková zdůraznila, že veřejnoprávní média jsou pilířem demokratická společnosti. „ČT jistě není bez chyb, ale jinak to ani nejde. Snaží se pokrýt celé spektrum různobarevné společnosti,“ hodnotila.

Debata nakonec zůstala přerušená a poslanci se tak k výročním zprávám budou muset zase vrátit. Kdy to bude, není zatím jasné.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků