Hlavní obsah

Palasovy poměry si vzali na mušku Kalouskovi cifršpioni

Majetkové poměry někdejšího ministra zemědělství a nynějšího moravskoslezského hejtmana a senátora Jaroslava Palase (ČSSD) začal prověřovat Finančně analytický útvar (FAÚ) ministerstva financí, jemuž velí Miroslav Kalousek (TOP 09). Takzvaní cifršpioni chtějí po bankách, aby jim odhalily pohyb na účtech Palase a jeho ženy od roku 2007.

Palasovy poměry si vzali na mušku Kalouskovi cifršpioni

Šéf FAÚ Milan Cícer údajně rozeslal některým tuzemským finančním ústavům dopis, v němž žádá banky o poskytnutí informací, zda Palas a jeho žena Jiřina v jejich bance nemají účty. Ať jako fyzické nebo podnikající osoby. V případě vedení účtu požaduje FAÚ, který odhaluje například praní špinavých peněz, kompletní výpisy od roku 2007.

„Uvítáme případně i další relevantní informace,“ cituje z Cícerovy žádosti Mladá fronta Dnes, která ve svém úterním vydání na vyšetřování upozornila.

Důvodem může být podle deníku především stavba domu v Jeseníkách za desítky miliónů korun. Není jasné, z jakých prostředků ji Palas financuje. Hejtman tvrdí, že jde o úspory.

Palas je ochotný spolupracovat

Ministerstvo financí stejně jako u jiných případů prošetřovaných FAÚ k celé záležitosti oficiálně mlčí, aktivity svých vyšetřovatelů nikdy veřejně nekomentuje.

Palas podle MfD o žádném vyšetřování neví, rozhodně mu prý ale nevadí. „Jsem rád. Už mám těch dohadů dost. Konečně se prokáže, že je všechno v pořádku. Pokud vyšetřování probíhá, poskytnu plnou součinnost. Nemám co tajit,“ sdělil listu. Za šetřením nevidí ani politickou pomstu.

„Na druhou stranu útoky na mě jsou vždy dobrým zviditelněním pánů Bohuslava Sobotky a Jiřího Paroubka,“ dodal. Sobotka mu například vyčítá, že na 25 let pronajal novojičínskou nemocnici společnosti Agel patřící pod oceláře Tomáše Chrenka. Sobotka ale v případě nejasného původu miliónů Palase podržel. Palas totiž původ peněz vysvětlil pouze svému stranickému šéfovi, který nakonec z kauzy nevyvodil žádné důsledky.

Proč jen od roku 2007?

Palas staví v Ludvíkově na Bruntálsku obří dům za desítky miliónů korun. Zprvu se o něm mluvilo jako o penziónu, ale podle katastru jde o rodinný dům, poznamenává deník. Zároveň konstatuje, že FAÚ zajímají příjmy Palasových jen od roku 2007. Rezignoval tak na jeho příjmy z dob, kdy v roce 2002 až 2005 působil jako ministr zemědělství. Tehdy například prodal Setuzu lidem kolem Tomáše Pitra. Navíc není jasné, čemu se věnoval mezi roky 2005 a 2008, kdy působil jen jako šéf myslivecké jednoty, píše.

Jaroslav Palas je další z politiků, kterého útvar začal letos vyšetřovat. Na jaře analytici způsobili problémy ministrovi obrany Alexandru Vondrovi (ODS), když rozpracovali kauzu finančních toků z dob evropského předsednictví, za které Vondra zodpovídal. Do hledáčku se analytikům dostaly také finanční problémy poslance Věcí veřejných Michala Babáka, který stranu štědře sponzoroval, připomíná list.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků