Hlavní obsah
Předseda vlády Bohuslav Sobotka po setkání s prezidentem Milošem Zemanem. Foto: Vít Šimánek, ČTK

Osobně to pohlídám. Sobotka sám povede po Mládkovi ministerstvo průmyslu a obchodu

Premiér Bohuslav Sobotka dočasně povede ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) místo Jana Mládka (oba ČSSD), a to až do sjezdu sociální demokracie, který se koná 12. března. Sobotka to sdělil médiím po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem. Dodal, že Zeman jeho důvody pro odvolání Mládka přijal.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka po setkání s prezidentem Milošem Zemanem. Foto: Vít Šimánek, ČTK
Osobně to pohlídám. Sobotka sám povede po Mládkovi ministerstvo průmyslu a obchodu

„Sešel jsem se s prezidentem republiky, abych ho seznámil se svým návrhem na změnu ve vládě České republiky. Seznámil jsem pana prezidenta s důvody, které mě vedly k tomu, že navrhuji odvolání ministra průmyslu Jana Mládka. Pan prezident akceptoval můj návrh na odvolání Jana Mládka. Současně jsem navrhl panu prezidentovi, abych byl pověřen vedením ministerstva,” sdělil po setkání s prezidentem Sobotka.

Jméno nového šéfa MPO hodlá prezidentovi navrhnout po sjezdu sociální demokracie, který se koná o víkendu 11. a 12. března. Zatím se Zemanem pouze diskutoval o možných adeptech. Tato diskuze ale prý zůstala otevřená.

Konkrétní jména Sobotka sdělit nechtěl s tím, že s kandidáty bude mluvit v příštích dnech. Dodal, že sám vést resort až do podzimních voleb do Poslanecké sněmovny nechce.

Sobotka chce ohlídat zlevnění dat

Sobotka přiznal, že v současnosti je pro něj prioritou obhájit na sjezdu sociální demokracie post předsedy strany. V čele MPO se premiér zaměří na zlepšení práv spotřebitelů a zlevnění mobilních dat, což si hodlá sám pohlídat.

„Chci si osobně pohlídat, že ta novela bude schválena v takovém tvaru, aby podpořila spotřebitele a aby zvýšila pravomoci Českého telekomunikačního úřadu a aby pomohla rozhýbat trh s mobilními operátory,” shrnul své představy o zákonu o elektronických komunikacích, na jehož tvorbě Mládek pohořel.

„Zejména se jedná o postoj ministerstva, pokud jde o zlepšení situace spotřebitelů na trhu mobilních služeb,” zdůvodnil Sobotka v pondělí svůj návrh na odvolání Mládka. Ten by měl být v čele resortu až do konce února. O jeho nástupci se pouze spekulovalo.

Nejčastěji se přitom skloňovalo jméno tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzy. Zeman však o jeho osobnosti vyjádřil v úterý při návštěvě Sněmovny jisté pochybnosti. Jeho mluvčí už před tím na Twitteru uveřejnil několik příspěvků namířených ostře proti Prouzovi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků