Hlavní obsah
Tomáš Prouza Foto: Petr Horník, Právo

Tomáš Prouza

Tomáš Prouza je bývalý expert Světové banky a náměstek ministra financí Bohuslava Sobotky. Od roku 2014 působil jako státní tajemník pro evropské záležitosti při Úřadu vlády ČR, na funkci rezignoval 3. března 2017. Krátce působil i jako koordinátor digitální agendy ČR. Od roku 2018 je prezidentem Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.

Tomáš Prouza Foto: Petr Horník, Právo
Tomáš Prouza

Tomáš Prouza se narodil 30. dubna 1973 v ocelovém srdci České republiky - Ostravě. Po získání plnoletosti se přestěhoval do Prahy a sám sebe tituluje „pražská náplava a lokální patriot z Vinohrad a Lipenců“.

Vystudoval ekonomiku, diplomacii a žurnalistiku a v každém z těchto oborů se uchytil i na poli pracovním. Novinařina ho přivedla k editorování měsíčníku The Prague Tribune a poté v roce 2000 založil největší finanční server Peníze.cz.

Své znalosti ze studií ekonomie a diplomacie využil v letech 2004-2007 jako náměstek ministra financí Bohuslava Sobotky zodpovědný za fiskální politiku, finanční služby, evropské a zahraniční vztahy.

Vedle snahy o zlepšení naší pozice v Bruselu i u partnerů byl prvním „panem Euro“ - tedy národním koordinátorem pro zavedení Eura v České republice, a položil tak základy procesu pro přijetí této měny v ČR.

Spoluzakládal finančně-poradenskou firmu Partners Financial Services a v roce 2012 se přestěhoval do dalšího ze svých oblíbených měst - Washingtonu, D.C., aby pracoval pro Světovou banku jako expert.

Věnoval se také tématu ochrany spotřebitele na finančních trzích a pracoval i na reformě dohledu nad finančním sektorem a ochraně spotřebitele v Ázerbájdžánu, Estonsku, Lotyšsku, Ukrajině, Mozambiku nebo Jihoafrické republice. Je autorem doporučení Světové banky pro efektivní systém řešení sporů na finančním trhu.

Na počátku února 2014 ho premiér Bohuslav Sobotka jmenoval státním tajemníkem pro evropské záležitosti při Úřadu vlády ČR.

Následně se mnoha lidem vryl do paměti 28. listopadu 2014, když si „rýpnul“ do britského premiéra Davida Camerona, který navrhoval omezení imigrace z jiných členských zemí EU do Velké Británie. Prouza na jeho twitterový účet umístil fotografii s československými piloty, kteří pomáhali bránit Británii za druhé světové války s komentářem: „Tito Češi ´pracovali´ ve Spojeném království méně než čtyři roky. Pro ně tedy žádné výhody?”

 

V únoru roku 2015 vstoupil do ČSSD a stal se členem místní organizace v Praze 3.

V květnu 2016 jej vláda jmenovala koordinátorem digitální agendy ČR. Jeho úkolem je zajišťování koordinace agendy a komunikace mezi ministerstvy, sociálními a hospodářskými partnery a IT byznysem.

Ve stejném roce obdržel Prouza Řád čestné legie - francouzské nejvyšší státní vyznamenání. Podle něj je to symbol dobrých vztahů mezi Francií a Českou republikou.

Rezignace a bezpečnostní prověrka

Na konci února 2017 se Prouzovo jméno objevilo v souvislosti s hledáním nového kandidáta na ministra průmyslu a obchodu po odvolaném Janu Mládkovi (ČSSD).

V ten samý den, kdy začala média skloňovat ekonomovo jméno ve všech pádech, však rozjel proti Prouzovi kampaň mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček. Rozhodl se totiž zanalyzovat Prouzovu práci tajemníka pro evropské záležitosti, respektive upozornit na chyby, kterých se měl dopustit.

Vyčetl mu kromě solidarity s uprchlíky například i to, že si v roce 2016 spletl frontu na vstup do areálu Hradu, která se tam začala tvořit po zavedení bezpečnostních prohlídek, s výměnou stráží.

3. března 2017 Tomáš Prouza rezignoval na místo státního tajemníka pro evropské záležitosti. Na úřadu vlády skončí 31. března.

Pouhých pár týdnů před tím média informovala o tom, že Prouza neměl bezpečnostní prověrku na stupeň „důvěrné”, kterou podle služebního zákona pro výkon funkce potřeboval.

V říjnu 2018 se stal prezidentem Svazu obchodu a průmyslu ČR, kvůli tomu také přerušil své členství v ČSSD.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků