Hlavní obsah
Sociální demokraté Jiří Paroubek a Bohuslav Sobotka v obležení novinářů. Foto: Milan Malíček, Právo

ON-LINE REPORTÁŽ: Parlament prezidenta nevybral

Ani ve 3. kole první volby hlavy státu nebyl zvolen žádný z prezidentských kandidátů. Václav Klaus získal 139 hlasů, ke zvolení mu tak chyběl jediný hlas. Jan Švejnar dostal 113 hlasů. Komunisté ve třetím kole nepodpořili žádného z kandidátů.

Sociální demokraté Jiří Paroubek a Bohuslav Sobotka v obležení novinářů. Foto: Milan Malíček, Právo
ON-LINE REPORTÁŽ: Parlament prezidenta nevybral

14:39 Vlček ukončil společnou schůzi Parlamentu ČR, nyní bude jednat o termínu druhé volby prezidenta. Ta by se měla uskutečnit do deseti dní. Již před zahájením první volby se na tom dohodli zástupci obou komor Parlamentu. Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) Novinkám řekl, že předpokládá, že druhá volba se uskuteční v pátek 15. února. O stejném termínu hovoří i Lubomír Zaorálek (ČSSD). Strany mohou do druhé volby navrhovat nové kandidáty.

14:23 Komunisté oficiálně oznámili, že se drželi svého usnesení a nepodpořili žádného kandidáta. Na úterý plánují schůzku s šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem.

14:17 Ve třetím kole Klaus získal v Senátu 47 hlasů a ve Sněmovně 92. Švejnar dostal v Senátu 32 hlasů a ve Sněmovně 81.

14:10 Třetí kolo první volby hlavy státu skončilo. Volební komise si vyžádala dvacetiminutovou přestávku na sečtení výsledků.

14:07 Senátoři a poslanci volí ve třetím kole první volby prezidenta České republiky. Rozhodují mezi Václavem Klausem a Janem Švejnarem.

13:50 Miloslav Vlček zahájil jednání Parlamentu. Poslanci a senátoři by měli přistoupit ke třetímu kolu prezidentské volby.

13:35 Podle ČT se senátor Josef Kalbáč (KDU-ČSL) už na Hrad dnes nevrátí a nezúčastní se tak případného hlasování 3. kola první volby prezidenta. V pátek přitom dal svůj hlas Václavu Klausovi. Z jednání Parlamentu podle mluvčího lidovců odjel kvůli zdravotním komplikacím.

13:04 Schůze Sněmovny byla opět přerušena. Zákonodárci by se měli znovu sejít v 13.45. Schůze je přerušená od 10:15, tedy více než tři hodiny. Formální jednání se tak dnes omezilo pouze na patnáct minut.

13:08 Poslankyně ODS Zdeňka Horníková i ministr vnitra Langer obvinění ČSSD odmítli. Podle Horníkové byl Snítilý psychicky velmi vyčerpán a ona se mu snažila pomoci. „Rozum mi zůstává stát když vidím, jak hluboko mohou zákonodárci ČSSD klesnout. Je mi líto, že to musíme prožívat," řekl Langer, který označil obvinění ČSSD za „odpornou lež“.

13:00 Na tiskovém brífinku oznámili poslanci ČSSD Ivan Ohlídal a Josef Řihák, že byli svědky schůzky ministra Ivana Langera a poslankyně ODS Zdeňky Horníkové s poslancem Evženem Snítilým. „Udělám to jak chce. Jasně,“ měl podle poslanců říci Snítilý Langerovi. „Dobře, zařídíme,“ měl podle Řiháka říci Snítilému Langer.T o je podle ČSSD důkaz o ovliňování.

Europoslanec Jan Zahradil označil prohlášení ČSSD za „sprostou lež“.

Fotografie, která zachycuje ministra Ivana Langera s poslancem Evženem Snítilým, kterou zveřejnila ČSSD.foto: Právo/Milan Malíček


12:39
Šéf ČSSD Paroubek řekl, že na poslance Snítilého vykonávala ODS nátlak. Paroubek to dokumentoval fotografií, na níž se Snítilím hovoří v kuolárech ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Část jejich rozhovoru prý vyslechli zákonodárci ČSSD. ČSSD chce přímé důkazy o ovlivňování zveřejnit za několik minut na mimořádném tiskovém brífinku.

12:30 Kandidát na prezidenta Jan Švejnar uvedl, že nyní je podstatné, aby volby proběhly demokraticky. „Je důležité, aby vše bylo správně nastaveno pro třetí kolo, aby nebyla žádná pochybnost o výsledku, jak tomu bylo u druhého kola.“

12:35 „Panu senátoru Kalbáčovi se udělalo nevolno, jel domů, kde si vzal léky. Není jasné, jestli se vrátí,“ řekl v ČT mluvčí KDU-ČSL Martin Horálek.

12:31 Senátor Martin Mejstřík (nez.) v ČT řekl, že senátorka Jana Juřenčáková (nez.) je pod kontrolou a tlakem, aby volila Klause. Pod nátlakem jsou podle něj i další volitelé. Nikoho už ale nejmenoval. Atmosféra na Hradě houstne. Třetí kolo první volby se zatím stále nechystá.

12:22 Nezávislý senátor Martin Mejstřík označil za skandální, že volební komise nechala skartovat záznamy výsledků dvou kol prezidentské volby. Volba se podle něj zvrhla na „sprostou technologii moci“. Hlavní podíl za ovlivňování podle Mejstříka nese ODS.

Senátor Josef Pavlata (ODS), který je členem volební komise Parlamentu Mejstříkovo prohlášení důrazně odmítl. "Skartování je automatické po podepsání protokolu, bylo to tak vždy. Ohrazuji se proti tomu, že by si to vymyslela ODS," řekl Pavlata.


12:11 Hradní volba hlavy státu se dál komplikuje. Po poslanci ČSSD Evženu Snítilém a lidoveckém senátorovi Bartákovi opustil podle informací ČTK jednání také další lidovecký senátor Josef Kalbáč. Údajně odjel z Hradu vyhledat lékaře.

Podle kuloárních informací "doporučil" Kalbáčovi odchod z Hradu místopředseda Senátu Pithart, který podporuje Švejnara. Kalbáč měl hlasovat pro Klause.

12:07 Poslanci a senátoři přerušili schůzi do 13:00

11:55 V kuloárech se hovoří o tom, že ČSSD čeká, jak dopadne vyšetření svého poslance Snítivého. Pokud by jeho stav nebyl příliš vážný, chtěli by, aby se vrátil na Hrad na hlasování 3. kola první volby. Schůze byla přerušena.

11:38 ODS odmítla vypárovat poslance Snítilého s odůvodněním, že také lidovecký senátor Karel Barták není přítomen. Barták přitom měl podporovat Klause. Podle ODS je tak situace vyrovnaná.

11:26 Poslanec ČSSD Evžen Snítilý byl převezen do nemocnice. Sociální demokraté požádali ODS, aby jej vypárovala. Lubomír Zaorálek ale uvedl, že příliš nevěří tomu, že tak občanští demokraté učiní.

:. Místopředsedkyně Sněmovny Lucie Talmanová (ODS) a prezidentův kancléř Jiří Weigl.foto: Právo/Michaela Říhová
O Snítilém se mluvilo jako o poslanci ČSSD, který v pátek nedal hlas žádnému z kandidátů. V kuolárech se spekuluje o tom, že na něj byl přes noc vyvíjen enormní nátlak z obou prezidentských táborů. Jiří Paroubek ale v rozhovoru pro ČT spekulace o nátlaku na Snítilého odmítl.

11:25 Podle prvního místopředsedy ODS Pavla Béma byla páteční veřejná volba hlavy státu nedůstojná. Bém v rozhovoru pro ČT řekl, že na některé zákonodárce byl vyvíjen nátlak.

11:21 Sociální demokraté požádali o další čas na jednání. Zákonodárci se sejdou ke třetí volbě až v 11:45 hod.

:. Předseda ČSSD Jiří Paroubek a předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek.foto: Právo/Michaela Říhová
11:01 Senátorka Jana Juřenčáková (za SNK) oznámila, že byla v noci terčem útoku kvůli tomu, že volila Václava Klause. Neznámý pisatel jí prý do sms zprávy nevybíravě napsal, "kolik že dostala za to, že bude volit Klause".

10:52 Komentář: Václav Klaus by se teoreticky mohl bez hlasů KSČM ve třetím kole volby obejít. Ve druhém kole totiž získal 142 hlasů, což je nadpoloviční většina potřebná pro zvolení právě ve třetím kole. Navíc lze předpokládat, že hlasy komunistů Klaus ve druhém kole nedostal. Velmi bude záležet na tom, kolik lidovců se ve třetím kole přikloní ke Klausovi.

Pozice Jana Švejnara se po oznámení komunistů oslabila. Právě Švejnar totiž potřeboval pro získání nadpoloviční většiny dostat hlasy KSČM.

Pokud by žádný z kandidátů nedostal nadpoloviční počet hlasů, konala by se za několik dní druhá volba.

10:39
„Budeme se snažit vyvolat druhou volbu. Rozhodli jsme se volit společně tak, že se všichni naši zákonodárci zdrží hlasování,“ řekl k rozhodnutí KSČM Dolejš. KSČM chce, aby se uskutečnila druhá volba, do níž by přibyli noví kandidáti.

Jiří Paroubek k taktice KSČM pro třetí kolo uvedl, že je riskantní. „Budeme trvat na Švejnarovi, je na poslancích KSČM, zda se přidají či ne. V případě, že bude zvolen Klaus, budou mít na tom svůj podíl,“ řekl předseda ČSSD.

:. Velvyslanec USA Richard Graber se zdraví s manželkou Jana Švejnara Kathy.foto: Právo/Milan Malíček
10:30
Paroubek v ČT řekl, že v druhém kole bylo Klausovi ve Sněmovně započítáno o dva hlasy více, než dostal. Podle něj to byla chyba skrutátorů, ale dodal, že „to úplná náhoda není, že to přibylo právě Václavu Klausovi.“

10:30 Podle informací České televize je omluvený lidovecký senátor Karel Barták v nemocnici se srdeční příhodou. Barták původně slíbil hlas Václavu Klausovi.


10:19
Zákonodárci KSČM se při hlasování ve třetím kole volby zdrží, nepodpoří ani jednoho z kandidátů. Novinkám to řekl místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Komunisté ale ze sálu neodejdou, nesníží tak kvorum nutné pro zvolení jednoho z kandidátů nadpoloviční většinou přítomných zákonodárců.

10:15 Schůze byla čtvrt hodině jednání po zahájení přerušena do 11:15.

ODS se v pátek nepodařilo prosadit v parlamentu volbu prezidenta tajným hlasováním. Poslanci a senátoři tak vybírali hlavu státu veřejně. O způsobu volby Sněmovna a Senát hlasovaly po zhruba desetihodinové diskusi.

Roztržka v koalici
Při sporech o způsobu volby a kvalitě kandidátů navíc došlo k roztržce mezi občanskými demokraty a zelenými. ODS rozezlilo, že zelení tvrdě se sociálními demokraty prosazovali veřejnou volbu a zvláště pak výpady jejího předsedy Martina Bursíka vůči kandidátu ODS Václavu Klausovi.

1. volba prezidenta
1. kolo
 SněmovnaSenát
Václav Klaus9247
Jan Švejnar10632
2. kolo
 SněmovnaSenát
Václav Klaus9448
Jan Švejnar10431

Svět: Cirkus v Praze
Světové agentury si poměrně široce všímají prvního dne volby českého prezidenta, ale většinou se zdržují komentářů. Pouze rakouská APA jednu ze svých zpráv opatřila titulkem České prezidentské volby: Divadlo a cirkus v Praze.

Podle agentury Reuters se "českým poslancům nepodařilo zvolit nového prezidenta, ale dosavadní prezident Václav Klaus zůstává favoritem proti vyzývateli Janu Švejnarovi ve vyrovnané volbě, která hluboce rozdělila vládnoucí koalici".

Jak probíhá volba prezidenta republiky podle Ústavy:

První kolo: prezidentem je zvolen kandidát, který získal nadpoloviční většinu hlasů všech poslanců i nadpoloviční většinu hlasů všech senátorů. V opačném případě se do čtrnácti dnů koná druhé kolo volby.

 

Druhé kolo: do druhého kola postupuje kandidát, který získal nejvyšší počet hlasů ve Sněmovně, a kandidát, který získal nejvyšší počet hlasů v Senátu. Zvolen je kandidát, který získal nadpoloviční většinu hlasů přítomných poslanců i nadpoloviční většinu hlasů přítomných senátorů. V opačném případě se do čtrnácti dnů koná třetí kolo volby.

 

Třetí kolo: je zvolen kandidát, který získal nadpoloviční většinu hlasů přítomných poslanců a senátorů. Nebyl-li prezident republiky zvolen ani ve třetím kole, konají se nové volby.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků