Hlavní obsah
Testování na koronavirus Foto: Channi Anand, ČTK/AP

Obavy z viru přetěžují dětské lékaře

Školy a mateřské školky nyní kvůli obavám z šíření koronaviru posílají děti domů už při náznaku onemocnění například rýmou. Dětští lékaři jsou tak přetíženi, uvedla pro Právo doktorka Hana Cabrnochová, praktická dětská lékařka z Prahy a místopředsedkyně Vakcinologické společnosti.

Testování na koronavirus Foto: Channi Anand, ČTK/AP
Obavy z viru přetěžují dětské lékaře

„Jsme tím přetížení. A jsme z toho trochu nešťastní. Na druhou stranu ale chápeme kolektivní zařízení, například právě školky, že se obávají rozšíření nákazy. Dítě s horečkou do školky rozhodně nepatří,“ uvedla lékařka.

Sdělila, že proto se nyní pracuje na algoritmu určování dětí s akutními onemocněními, ze kterého má podle ní vyplynout, že každé dítě, které má projevy nějakého akutního onemocnění, by mělo především zůstat několik dní doma.

„Rodiče by měli kontaktovat pediatra podle zdravotního stavu dítěte. Když budou přetrvávat projevy akutního onemocnění, my jim budeme radit, aby zůstaly děti doma deset dní, tedy celé období karantény. Testovat se budou až děti, které budou z rizikových oblastí anebo se dostanou do přímého kontaktu s osobou pozitivně testovanou,“ soudí Cabrnochová.

Uvedla dále, že dětští lékaři teď jsou nadmíru zaměstnáni telefonickými konzultacemi s rodiči. Vzniká i paradox, kdy si rodiče nevědí rady s náhlou nemocí dítěte, a rádi by ho i vyšetřili, na druhé straně se však snaží malé děti chránit, aby nemusely do čekáren ordinací, a zbytečně tak nedocházelo k dalším kontaktům.

Rovnováha mezi tím je velmi obtížná a do toho musejí praktici ještě stihnout ošetřovat miminka, očkovat a dělat prevenci. „Je toho na nás opravdu moc,“ řekla Cabrnochová.

Posteskla si také nad tím, že čas praktikům ubírá i vypisování ošetřovného. „Musíme to dělat fyzicky s rodiči. Na rozdíl od praktických lékařů pro dospělé, kteří mohou vypsat elektronickou neschopenku, u ošetřovného takový formulář není,“ upozornila pediatrička.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků