Hlavní obsah
Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová Foto: Ondřej Deml, ČTK

Nevíme, jak pravděpodobný je přenos koronaviru do Evropy, tvrdí hlavní hygienička

Podle hlavní hygieničky Evy Gottvaldové odborníci zatím nejsou s to určit, jak pravděpodobné je, že by mohlo dojít k přenosu koronaviru z Číny do Evropy. Zatím nemají dostatek dat o možnostech šíření viru. Gottvaldová připomněla, že klíčové je přijmout opatření v ohnisku nákazy, kterým je čínské město Wu-chan.

Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová Foto: Ondřej Deml, ČTK
Nevíme, jak pravděpodobný je přenos koronaviru do Evropy, tvrdí hlavní hygienička

Hygienici zatím nebudou vydávat pro lidi mířící do Číny doporučení, aby svou cestu zvážili. Doporučují nicméně, aby dodržovali hygienická pravidla, která znají například z chřipkových epidemií. Nedoporučují pak navštěvovat tržiště a větší skupiny lidí.

„Nákaza je specifická pro tu oblast, my máme jiné kulturní podmínky, jiný způsob života,” doplnila hygienička. Je potřeba se tam vyhýbat trhům s potravinami nebo místům se zvířaty nebo větším skupinám osob. „Máme nyní chřipkovou sezonu, takže opatření jsou podobná, protože jde také o respirační virus,” dodala. Lidé by si měli například více mýt ruce nebo nosit přes ústa roušku.

Bude záležet na dalším vývoji

Kvůli nedostatku dat bylo bez jasného stanoviska přerušeno i středeční jednání Světové zdravotnické organizace (WHO), znovu bude zasedat ve čtvrtek. „Konkrétní čísla pravděpodobnosti do Evropy zatím neumíme říct. WHO ještě nemá dostatek informací o tom, jaká je přenosnost onemocnění a jak je závažné,” řekla.

WHO podle Gottvaldové nedoporučí státům konkrétní opatření, ta se odvíjejí od vyhodnocení rizika. Země ale dostanou větší míru legitimity například pro získávání seznamů cestujících od leteckých společností. „Nejdůležitější opatření v případě takové epidemie jsou ta, která se učiní v místě nákazy,” dodala. Musí být účinná a nesmějí být příliš nákladná. Česko podle ní vyhodnocuje a sleduje dostupná data. „Další případná opatření se budou odvíjet od dalšího vývoje,” uvedla.

Milan Trojánek z kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Nemocnice Na Bulovce ve středu řekl, že průběh onemocnění koronavirem zachyceným v Číně je nejspíš podobný jako u virů stejné čeledi SARS nebo MERS a pravděpodobně se přenáší ze zvířat.

Počet obětí nového koronaviru stoupl podle posledních oficiálních informací nejméně na 17 a počet infikovaných dosáhl 544. Jednotlivé případy se objevily také ve Spojených státech nebo asijských zemích.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků