Hlavní obsah
Premiér Andrej Babiš (vpravo) a maďarský premiér Viktor Orbán vycházejí z kabiny lanovky na Větruši v Ústí nad Labem Foto: Ondřej Hájek, ČTK

Nechci zasahovat do voleb, řekl Orbán v Ústí a odešel na setkání s voliči ANO

Maďarský premiér Viktor Orbán při návštěvě Ústeckého kraje, kde vede kandidátku premiér Andrej Babiš (ANO), prohlásil, že nechce zasahovat do letošních voleb do Poslanecké sněmovny. Hned poté zamířil do ústeckého divadla za příznivci a členy hnutí ANO.

Premiér Andrej Babiš (vpravo) a maďarský premiér Viktor Orbán vycházejí z kabiny lanovky na Větruši v Ústí nad Labem Foto: Ondřej Hájek, ČTK
Nechci zasahovat do voleb, řekl Orbán v Ústí a odešel na setkání s voliči ANO

„U vás budou letos volby. A ačkoliv my nechceme zasahovat do voleb v žádné zemi, protože o osudu Čechů mají rozhodovat Češi, tak nelituji toho, že jsem vás dnes mohl navštívit a mohl rokovat s vaším premiérem. A jsem vděčný za to, že k setkání dochází v Ústí nad Labem,“ řekl ve středu odpoledne na tiskové konferenci obou premiérů Orbán.

Po ní se spolu s Babišem odebral do ústeckého divadla na setkání s příznivci a členy hnutí ANO.

„Cestou do Ústí nad Labem jsem se dozvěděl, že pro pana premiéra je Ústí nad Labem nejlepší místo v České republice,“ prohlásil Babiš, který v Ústeckém kraji kandiduje do Poslanecké sněmovny.

Babiš: Orbán ČR obdivuje 

Podle českého předsedy vlády je Orbán velkým obdivovatelem České republiky. „Obdivuje, jak se České republice daří, jak máme nejmenší nezaměstnanost v celé Evropě a jak máme nejmenší zadlužení ze všech zemí, se kterými sousedíme,“ uvedl premiér.

„Vždycky jste byli před námi a jinak tomu není ani teď,“ poznamenal Orbán.

Večerní akce s voliči ANO se konala v Severočeském divadle opery a baletu v Ústí nad Labem. Šlo o součást kampaně hnutí, Babiš s Orbánem debatovali a za nimi se tyčil nápis „Až do roztrhání těla,” což je heslo kampaně ANO. Premiéři otevírali témata jako je rodinná politika, imigrace či sociální problémy. Příznivci hnutí jim oběma tleskali.

Před divadlem po celou dobu čekal menší dav demonstrantů. V rukách třímali nápisy hlásající například „Sraz diktátorů” nebo „Budoucnost je Evropa a Euro. Ne. Babiš!”. Při odchodu Orbánovi řekli, že je „Putinova coura.” Při odchodu ho vypískali.

V divadle byla obsazena téměř všechna sedadla, přišlo několik desítek lidí, včetně starostů a primátorů z hnutí ANO v Ústeckém kraji. Stoupenci výroky obou premiérů odměňovali hlasitým potleskem. Někteří lidé byli pozvaní, všichni pak prošli bezpečnostní kontrolou.

Předsedu maďarské vlády přijal Babiš už ve středu ráno v Kramářově vile v Praze. Tam čekali demonstranti, a to mimo jiné s vlajkami Evropské unie. Odpoledne pak premiéři dorazili společně do Ústí nad Labem, kde poobědvali.

Slavnostní oběd byl připraven na zámečku Větruše, kde hnutí ANO na začátku září startovalo svou volební kampaň. Před Větruší na předsedy vlád čekalo také několik lidí s transparenty. „Hanba,” křičeli, když Orbán s Babišem vystoupili z lanovky. Ti skupinku přešli a vstoupili do restaurace. Na plánovanou společnou fotografii před zámečkem se tak nezastavili.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků