Hlavní obsah

Orbán dorazil do Ústeckého kraje, kde kandiduje Babiš. Hanba, křičeli demonstranti

29. 9. 2021, 9:12 – Praha • Aktualizováno 29. 9. 2021, 15:07

Premiér Andrej Babiš (ANO) se svým maďarským protějškem Viktorem Orbánem dorazili ve středu odpoledne do Ústí nad Labem. Orbánova „pracovní návštěva” se odehrává zhruba týden před českými sněmovními volbami. Právě v Ústeckém kraji vede Babiš volební kandidátku svého hnutí ANO. S voliči ANO se Orbán setká.

Babiš v Praze přivítal maďarského premiéra Viktora OrbánaVideo: ČTK

 
Článek

Předsedu maďarské vlády přijal Babiš už ve středu ráno v Kramářově vile v Praze. I tam byli demonstranti - zhruba dvě desítky lidí mimo jiné s vlajkami Evropské unie. Odpoledne pak premiéři dorazili společně do Ústí nad Labem, kde poobědvali.

Slavnostní oběd byl připraven na zámečku Větruše, kde hnutí ANO na začátku září startovalo svou volební kampaň. Orbán s Babišem se také sejdou v ústeckém divadle s příznivci a členy hnutí ANO.

Foto: Ondřej Hájek, ČTK

Demonstranti čekají u stanice lanovky na Větruši na premiéra Andreje Babiše (ANO) a maďarského premiéra Viktora Orbána.

Před Větruší na předsedy vlád čekalo několik lidí s transparenty. „Hanba,” křičeli, když Orbán s Babišem vystoupili z lanovky.

Ti skupinku přešli a vstoupili do restaurace. Na plánovanou společnou fotografii před zámečkem se tak nezastavili.

Babiš chce poslat kvůli uprchlíkům do Maďarska vojáky. Hlídali by plot

Domácí

„My oba pány, kteří apelují na ty nejnižší pudy, vyvolávají nenávist a strach, celý den provázíme,” řekl jeden z organizátorů protestu Otakar van Gemund, který byl už před Kramářovou vilou při příjezdu Orbána do Prahy.

„Vnímám návštěvu Orbána jako předvolební akci a přímo jako provokaci populisticky-nacionalistického hnutí, které tady v Evropě řádí,” uvedl také aktivista.

Foto: Ondřej Hájek, ČTK

Premiér Andrej Babiš (vpravo) a maďarský premiér Viktor Orbán vycházejí z kabiny lanovky na Větruši v Ústí nad Labem.

Babiš byl v Maďarsku před týdnem

Babiš s Orbánem udržují dlouhodobě dobré vztahy a na řadu věcí mají podobné názory.

Minulý týden byl Babiš na dvoudenní návštěvě Maďarska, kde se zúčastnil demografického summitu. Premiéři tehdy společně kritizovali Evropskou unii, která podle nich dostatečně nebrání své hranice před ilegální migrací.

Orbán hodlá ignorovat výbor pro lidská práva

Zahraniční

Maďarský premiér je dlouhodobě ve sporu s mnoha unijními lídry, kterým vadí jeho styl vládnutí, jejž sám Orbán označuje za neliberální demokracii.

Kritici uvádějí, že maďarská vláda omezuje pluralitu médií, akademické svobody či činnost nevládních organizací. Orbán taková nařčení odmítá.

Koho volit do Sněmovny? Volební programy stran a hlavní témata politických debat

Volby

Návštěva Orbána v České republice je oficiálně pracovní. Hlavními tématy jednání premiérů mají být hospodářská a průmyslová spolupráce, obrana, migrace a dopady pandemie covidu-19.

Večer přijme Orbána prezident Miloš Zeman v Lánech.

Babiš: Řešením pro vymírající Evropu je podpora rodin, ne migrace

Domácí

Reklama

Výběr článků