Hlavní obsah
Na snímku je Marián Hajdúch. Foto: Luděk Peřina , ČTK

Národní koordinátor testování na covid rezignoval, má výhrady

Národní koordinátor testování na covid-19 a vedoucí laboratorní skupiny při ministerstvu zdravotnictví Marián Hajdúch rezignoval na funkci. V rozhovoru pro server Deníku N to odůvodnil mimo jiné tím, že nechce poskytovat odborné krytí pro politická rozhodnutí, se kterými nesouhlasí. Vedle toho se chce věnovat výzkumu.

Na snímku je Marián Hajdúch. Foto: Luděk Peřina , ČTK
Národní koordinátor testování na covid rezignoval, má výhrady

Hajdúch o záměru skončit k 31. prosinci informoval ministra Jana Blatného (za ANO) minulý týden. Své rozhodnutí vysvětlil rozladěností z toho, jak ministerstvo přistupuje k odborným názorům. Podle Hajdúcha se ministerstvo názory odborníků často neřídilo.

„Od dubna letošního roku jsme připravili několik strategických dokumentů a doporučení, ale jen část z nich byla realizována,” řekl serveru Hajdúch a doplnil, že velká část strategie nebyla plně uvedena do praxe.

Současně vyjádřil nespokojenost s tím, že se o plánovaných záměrech často dozvěděl z médií. „A pak se zpětně těžko hledá cesta, jak je odborně zdůvodnit," řekl Hajdúch.

Ministerstvo zdravotnictví v reakci na to přes tiskový odbor Deníku N sdělilo, že „obecně při formulaci svých rozhodnutí vychází vždy z podkladů připravených odbornými skupinami, a to nejen při řešení epidemie nového typu koronaviru.”

„Testování stálo jako den lockdownu”

Hajdúch, který je současně ředitelem Ústavu molekulární a translační medicíny, vede laboratorní skupinu ministerstva od jara a je jedním z autorů Národní strategie testování nemoci covid-19, na jejímž základě byla vytvořena síť laboratoří v zemi.

Podle Hajdúchova názoru má na současnou epidemiologickou situaci v zemi vliv to, že se málo testuje. „Nepřesně se uvádí, že to hodně stojí, přitom testování nás od začátku epidemie stálo zhruba tolik, kolik ekonomové odhadují na jeden den lockdownu,” dodal.

Hajdúch není jediný, kdo v souvislosti s epidemií koronaviru a jejím řešením opustil svoji funkci.

V křesle ministra zdravotnictví skončili Adam Vojtěch a Roman Prymula (oba za ANO), přičemž druhý jmenovaný předtím odešel i z postu náměstka ministra zdravotnictví. Funkci opustil například i člen pracovní skupiny ministra zdravotnictví pro uvolňování karanténních opatření Rastislav Maďar.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků