Hlavní obsah
 

Na Slovácko se po koronavirové pauze vracejí hody

Návrat do normálu hlásá Slovácko. V jednotlivých obcích se po loňské odmlce způsobené koronavirem, obnovily tradiční hody s právem. Tento víkend si hodové veselí užívají například v Ořechově v podhůří Chřibů.

 
Na Slovácko se po koronavirové pauze vracejí hody

Hodová chasa v čele se stárky přišla v sobotu odpoledne žádat o povolení práva hodů starostku Ořechova Jarmilu Jilgovou (NK). Ta byla stejně jako řada dalších oděna do tradičního ořechovského kroje.

„Na hody jsme se moc těšili už loni, ale dva týdny před jejich spuštěním jsme je museli kvůli nastupující další vlně koronavirové pandemie zrušit. Ale stárci i hodová chasa zůstala pro letošek stejná,“ sdělila Právu starostka.

Na Slovácko se vrátily hody s právem.

Foto: Aleš Fuksa, Právo

Zrušení loňských hodů přišlo jen chvíli předtím, než se u většiny členů hodové chasy objevil koronavirus.

Loni se hody s právem uskutečnit nemohly kvůli omezením při koronavirové pandemii.

Foto: Aleš Fuksa, Právo

Požádat o povolení pořádat hody s právem přišlo kromě stárky a stárka asi čtrnáct krojovaných dvojic hodové chasy. V průvodu k první ženě Ořechova je doprovázeli i další krojovaní obyvatelé obce.

Nasát víno do koštýře

„O povolení hodů žádají stárci s chasou od nepaměti vždy v období, kdy je sklizena úroda. Stárek si tak s chasou od obce přebírá právo pořádání bujarého veselí,“ vysvětlila starostka.

Foto: Aleš Fuksa, Právo

Ta nakonec právo stárkovi a chase předala poté, co stárek splnil jednu svou povinnost. A to nasát víno ze sudu do velkého koštýře. Což se stárkovi podařilo.

Slovácké hody s právem tak mohly v Ořechově začít.

Největší slavnost v roce se do Ořechova vrátila po dvou letech.

Foto: Aleš Fuksa, Právo

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků