Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo

Lidovci chtějí 100 procent platu pro rodiče, kteří zůstanou kvůli koronaviru s dětmi doma

Od úterka zůstanou zavřené základní školy. Rodiče, kteří mají děti v první nebo druhé třídě, si tak zřejmě budou muset vzít ošetřovné, které představuje 60 procent redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Šéf KDU-ČSL Marian Jurečka navrhuje, aby stát rodičům zajistil plnou mzdu.

Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo
Lidovci chtějí 100 procent platu pro rodiče, kteří zůstanou kvůli koronaviru s dětmi doma

„Ošetřovné je výrazné snížení příjmů. Měli bychom to eliminovat,“ řekl na úterní tiskové konferenci ve Sněmovně Jurečka. Stát by měl podle něj zajistit místo ošetřovného plnou mzdu rodičům žáků zavřených škol. Parlament by podle Jurečky mohl změnu projednat rychle ve stavu nouze.

Podle šéfa ČSSD Jana Hamáčka by se měli sejít šéfové parlamentních stran a o návrhu se pobavit. „Měli bychom utlumit politické šarvátky a najít řešení, které vyvede Českou republiku z té situace. Není to jediná škoda, která vzniká, ten příběh není u konce. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet a co to bude znamenat pro naši ekonomiku,“ uvedl Hamáček.

Vláda v pondělí rozhodla, že se zruší výuka na základních, středních, vyšších odborných a vysokých školách. Kromě toho zakázala akce nad 100 lidí.

Mateřských škol se opatření týkat nebude. „Chápeme problém s malýma dětma. Proto jsme rozhodli, že se to netýká mateřských škol,“ vysvětlil v úterý ráno premiér Andrej Babiš (ANO).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků