Hlavní obsah
Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) Foto: Petr Hloušek, Právo

Lék na hubnutí bude dostupný jen na speciální recept

Preparát na hubnutí Adipex retard bude dostupný pouze na recept či na žádanku s modrým pruhem, která se používá pro léky obsahující návykové látky. Je to jedna z 63 položek, o něž se rozšíří seznam látek, u nichž hrozí riziko jejich zneužití k výrobě drog. Rozšíření seznamu odsouhlasila vláda na svém středečním jednání, sdělil mluvčí kabinetu Martin Ayrer.

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) Foto: Petr Hloušek, Právo
Lék na hubnutí bude dostupný jen na speciální recept

„Drogoví bossové jsou stále vynalézavější. Ale my v tom souboji nehodláme polevit,” uvedl pro Novinky předkladatel návrhu a ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD). Souhlas vlády uvítal.

Adipex retard obsahuje návykovou látku fentermin, která se zneužívá jako droga. Upozornil na to výrazný nárůst prodeje v příhraničních oblastech, což neuniklo pozornosti Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) i Národní protidrogové centrály.

„Konkrétně z rostoucího množství vydávaných léčivých přípravků Adipex retard určených nejen pro český trh, ale také z rostoucího výdeje z příhraničních oblastí do sousedních států, kdy v řadě případů se jedná o případy předložených padělaných receptů," píše se v důvodové zprávě.

Vysokou poptávku po přípravku podtrhuje podle důvodové zprávy také nelegální obchod na internetu a vlastní zkušenost inspektorátu omamných a psychotropních látek s předloženým padělkem dovozního povolení na přípravek. Hrozí tak, že bude vzrůstat počet lidí závislých na tomto léku. Podle údajů SÚKL se loni dodalo na český trh asi 86 tisíc balení Adipex retard.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků