Hlavní obsah
Předseda komunistů Vojtěch Filip Foto: Milan Malíček, Právo

KSČM chce měnit podmínky pro toleranci vlády. S ANO se sejde příští týden

Komunisté v čele s Vojtěchem Filipem chtějí změnit podmínky pro toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD. Vládu chtějí tlačit do zavedení dvojí daně pro fyzické osoby, což kabinet dosud odmítal. Zástupci vlády i KSČM by měli o podmínkách podle ČTK jednat příští týden.

Předseda komunistů Vojtěch Filip Foto: Milan Malíček, Právo
KSČM chce měnit podmínky pro toleranci vlády. S ANO se sejde příští týden

„Jak jsme měli sedm bodů pro toleranci vlády, tak jsme nepočítali s tím, že přijde krize,“ uvedl dříve Vojtěch s tím, že chce s vládou o těchto bodech jednat.

Mezi ně nyní patří například růst minimální mzdy, zdanění církevních restitucí, udržení kvalitní zdravotní péče nebo ochrana přírodních zdrojů před zcizením do zahraničních rukou.

Termín schůzky zatím s premiérem Andrejem Babišem (ANO) Filip přesně nestanovil. Jak chce podmínky spolupráce s vládou upravit, nechtěl před jednáním předjímat.

Komunisté chtějí dvojí zdanění

Nicméně při vyjednáváních o podpoře rozpočtového deficitu 500 milionů korun komunisté zdůrazňovali dopad plánovaného zadlužení na hospodářství a domácnosti. Na splácení se podle nich mají více podílet firmy. Vyšší zdanění firem ale kabinet dosud odmítá.

Naplňování toleranční smlouvy řeší komunisté s Babišem pravidelně. Před rokem ocenili růst minimální mzdy, valorizaci důchodů a nezvyšování spoluúčasti pacientů.

Vadilo jim, že kabinet nepřipravil změnu právní ochrany vod. Návrh speciálního ústavního zákona nyní připravuje ministerstvo životního prostředí s resortem zemědělství.

Část komunistů zároveň s podporou vlády, jak ji Filip vyjednal, nesouhlasí a viní ANO z odčerpávání voličů KSČM.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků