Hlavní obsah
Místopředseda Sněmovny a šéf KSČM Vojtěch Filip (vlevo) a premiér Andrej Babiš (ANO) Foto: Petr Hloušek, Právo

Komunisté u Babiše opět nepochodili se změnou rozpočtu

Ani čtvrteční jednání předsedy KSČM Vojtěcha Filipa a komunistické šéfky sněmovního rozpočtového výboru Miloslavy Vostré s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) nepřineslo jasno do toho, zda komunisté případně podpoří státní rozpočet na příští rok.

Místopředseda Sněmovny a šéf KSČM Vojtěch Filip (vlevo) a premiér Andrej Babiš (ANO) Foto: Petr Hloušek, Právo
Komunisté u Babiše opět nepochodili se změnou rozpočtu

Ve stejném složení proběhla schůzka již minulý týden. „Stále jednáme, ale ani tentokrát jsme se nedohodli o našich požadavcích, kterými podmiňujeme naši podporu rozpočtu,“ řekl po skončení schůzky Filip s tím, že nejde jen o plánované navýšení financí pro armádu. To je pro komunisty největší překážkou toho, aby pro nejdůležitější zákon zvedli ruku.

„My nevidíme důvody pro některé armádní nákupy, které se netýkají ochrany občanů ČR. Pro nás jsou lidé víc než děla nebo vrtulníky,“ doplnil Filip.

Jak potvrdil, dál trvají i další požadavky KSČM, např. požadavek na snížení peněz určených pro neziskové organizace a také otázka valorizace platů o dvě procenta v případě, že nebude zrušena superhrubá mzda. Reagoval tím na to, že vládou schválený rozpočet zatím se zrušením superhrubé mzdy nepočítá.

Filip bude o svých jednáních s premiérem a ministryní financí v pátek informovat výkonný výbor strany. „O dalším postupu poslaneckého klubu při jednání o rozpočtu rozhodnou naše kolektivní orgány,“ prohlásil.

Ty podle něho budou rozhodovat i o případném vypovězení tolerančního patentu, pokud nebudou splněny požadavky KSČM. Hodnocení, jak je tento dokument, na jehož základě umožnili vznik menšinové koaliční vlády ANO a ČSSD, plněn, proběhne opět v prosinci.

„Zatím neproběhlo žádné jednání, které by znamenalo, že budeme vážně jednat o vypovězení dohody o toleranci KSČM vládě Andreje Babiše,“ řekl Filip.

Komunisté podporují menšinovou vládu z poslaneckých lavic, ale zároveň mluví o tom, že to není podpora bezvýhradná.

Strana v dohledné době chystá obměnu vedení. Po debaklu v nedávných krajských a senátních volbách dalo předsednictvo KSČM své funkce k dispozici, stranu by mělo řídit do sjezdu, který se uskuteční koncem listopadu. Filip oznámil, že na něm již nebude znovu kandidovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků