Hlavní obsah
Svíčka na berlínském náměstí Breitscheidplatz, kde zahynulo dvanáct lidí. Foto: Fabrizio Bensch, Reuters

Kolik lidí ještě musí zemřít, aby Evropa pochopila, ptají se čeští politici

Čeští politici odsoudili útok v Berlíně. Někteří rovněž vznesli otázku, zda se masakru dalo zabránit. „Kolik nevinných lidí musí ještě zemřít při teroristických útocích, aby 'evropské elity' pochopily?” dotázal se lidovecký místopředseda Sněmovny Jan Bartošek.

Svíčka na berlínském náměstí Breitscheidplatz, kde zahynulo dvanáct lidí. Foto: Fabrizio Bensch, Reuters
Kolik lidí ještě musí zemřít, aby Evropa pochopila, ptají se čeští politici

Na problémy migrace poukázal i Bartoškův stranický kolega a šéf poslanců KDU-ČSL Jiří Mihola.

„V civilizovaném světě je třeba odmítnout násilí všeho druhu. Evropa ale nemůže podporovat migraci, pokud nezvládá integraci,” uvedl na Twitteru s dodatkem „a nezvládá ji”.

„Žádné uprchlíky na území ČR,” okomentoval útok v Berlíně mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček v reakci na skutečnost, že útočník mohl do Evropy přijít v rámci migrační vlny. „Teroristické útoky se přibližují k ČR, co více k tomu dodat,” uzavřel.

Podle vicepremiéra a lídra ANO Andreje Babiše se útoku patrně nedalo zabránit. Připomněl však, že nesmíme dávat k útokům příležitost.

„Útok v předvánočním čase je útok na naše hodnoty, kulturu, víru. S tím se nesmíme smířit a podlehnout strachu,” glosoval šéf ODS Petr Fiala.

Lapidárně se k útoku vyjádřil ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). „Ich bin ein Berliner,” připomněl legendární výrok amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho z roku 1963, který jej pronesl v tehdejším Západním Berlíně na důkaz spojenectví.

Ministerstvo zahraničí „barbarský útok” odsoudilo a Lubomír Zaorálek kondoloval svému protějšku Franku-Walterovi Steinmeierovi.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků