Hlavní obsah
 

Jednání Volného bylo hnusné a ostudné, říká Benda

Člen Sněmovního mandátového a imunitního výboru, předseda ústavně-právního výboru Marek Benda (ODS) vyjádřil znechucení nad sněmovní rvačkou, kterou ale nepovažuje za trestný čin. Volný by však trestu uniknout neměl, řekl v rozhovoru pro Právo.

 
Jednání Volného bylo hnusné a ostudné, říká Benda

Příští týden bude jednat imunitní výbor, který by měl podle některých členů ve finále za rvačku udělit poslanci Volnému v rámci disciplinárního řízení maximální pokutu ve výši měsíčního platu 90 800 korun hrubého. Souhlasíte?

Přestupky poslanců, k nimž dojde v sále, má primárně řešit předsedající schůze. Proto může provinilce volat k pořádku, odebrat mu slovo, vykázat ho ze sálu. Možná k tomu mohlo dojít už v průběhu dne, kdy poslanec Volný mluvil na mikrofon bez roušky, v tričku, pouštěl jakési nahrávky. Ale připouštím, že po bitvě je každý generál.

Neboli jste přesvědčen, že Volný se mohl dopustit jen přestupku?

Říkám jen, že výbor má dvě možnosti, které může využít. Může řešit skutek, který – pokud by se stal jinde než na půdě Sněmovny – splňuje znaky trestného činu výtržnictví, což si ale v tomto případě nejsem jist, byť to podle mě bylo hnusné, ostudné jednání.

Marek Benda (ODS)

Foto: Petr Horník, Právo

Anebo to můžeme řešit jako urážku mezi poslanci, což by se asi v tomto případě dalo, ale musí to být na základě podnětu někoho z poškozených. V takovém případě může výbor uložit povinnost omluvy anebo finančního postihu v podobě ztráty měsíčního platu.

Jste ochoten podpořit právě nejvyšší možnou pokutu?

Jsem přesvědčen, že toto skandální jednání urazilo celou Sněmovnu, a nemám problém s uložením finanční sankce. A opakuji, že si nemyslím, že došlo k trestnému činu. Vezměte si, že pokud se něco takového stane v hospodě, tak to nikdo jako výtržnictví neřeší.

Jednání výboru je vždy neveřejné, Volný se ale nechal slyšet, že debata bude v přímém přenosu. Je možné, aby si jednání výboru nahrával a pak ho zveřejnil?

To nemůže. Může si nahrávat leda sám sebe, tedy chvíle, kdy se jednání účastní a bude své chování vysvětlovat. Následně ale výbor rozhoduje už bez přítomnosti daného poslance. Předpokládám však, že se proti rozhodnutí výboru odvolá a pak bude vystupovat před celou Sněmovnou, což je veřejné jednání. Bohužel to všechno bude posilovat jeho gloriolu hrdiny, který bojuje s establishmentem.

Patříte mezi nejdéle sloužící poslance, vybavujete si obdobný případ a tak vyhrocenou situaci?

Pamatuji si na někdejšího republikánského poslance Sládka, který vylomil část stolu v jednacím sále, ale, s odpuštěním, kam se hrabe na ten nebývalý čtvrteční incident poslance Volného. Ve světle toho může blednout i tzv. podsedická facka, kdy si to soukromě rozdali tehdejší poslanec soc. dem. Jozef Wagner s budoucím ministrem vnitra Václavem Grulichem. Anebo záhlavec Davidu Rathovi od bývalého místopředsedy vlády Miroslava Macka. Ani v jednom případě to ale nebylo v parlamentu.

Dezinfekce po rvačce ve Sněmovně, jejímž aktérem byl poslanec bez roušky.

Video: psp.cz

Může být hůř?

Těžko říct, musíme udělat všechno, aby tomu tak nebylo. Ale platí, že v případě poslance Volného by na sebe měli vzít odpovědnost ti, kteří ho do Sněmovny přivedli. Tedy SPD a lidé, kteří ho volili. Je evidentní, že ten člověk chtěl provokovat, byl na to připraven.

Podle mě to souvisí s celkovým stavem ve společnosti, lidé jsou už zoufalí. Pokud se podíváte i na ty různé demonstrace, tak prostě agresivita lidí sílí. A pokud je taková agresivita ve společnosti, tak se prostě může přenést i do parlamentu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků