Hlavní obsah
Důl Paskov na Frýdecko-Místecku Foto: Petr Horník, Právo

Horníci půjdou do důchodu dříve, shodl se kabinet

Horníci by měli v budoucnu odcházet do důchodu o pět let dříve. Návrh z pera ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD) v pondělí posvětila vláda. Novinkám to sdělil mluvčí kabinetu Martin Ayrer.

Důl Paskov na Frýdecko-Místecku Foto: Petr Horník, Právo
Horníci půjdou do důchodu dříve, shodl se kabinet

„Vláda schválila předčasné odchody do důchodu pro horníky,“ uvedl Ayrer. Kabinet chce opatřením reagovat na předpokládaný budoucí útlum těžby, vychází také vstříc odborům.

„Jsme v situaci, kdy část horníků do předčasných důchodů odcházet může, nyní jsme rozšířili jejich počet i na ty, kteří nastoupí do zaměstnání do 30. září příštího roku,“ sdělila Marksová. Maximálně by se to podle ní mělo týkat asi tří a půl tisíce horníků.

Pro byli sociální demokraté a lidovci, hlasování se naopak zdrželi ministři z hnutí ANO.

„Horníci si určitě předčasné důchody zaslouží a mají na to nárok. Ale myslím si, že ta firma by se na tom měla podílet. Když pan Bakala vzal 100 miliard z OKD, tak by mohl trochu přispět, aspoň nějaké drobné,“ řekl ještě před jednáním šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Spor s předákem odborů

Ministr financí o miliardáři Zdeňku Bakalovi nemluvil ve spojitosti s předčasnými důchody poprvé. Už v září horníkům vzkázal, že pláčou na špatném hrobě, a pohádal se s předákem jejich odborů Janem Sábelem. [celá zpráva]

„Proč se firma OKD nepodílí na předčasných důchodech? Je to i záležitost firmy, tak je to i ve světě,“ uvedl tehdy Babiš.

Aby horníci mohli odejít do důchodu o pět let dříve, budou muset odpracovat určitý počet směn pod zemí v hlubinných dolech. Přibližně se bude jednat o 3300 směn s tím, že v některých specifických případech postačí nižší počet.

„Práce horníků patří k nejnáročnějším profesím a tito lidé se často potýkají se zdravotními následky. Jde o výrazné solidární opatření, jsem přesvědčen, že si to horníci zaslouží,“ komentoval předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD).

„Moje preference byla zajistit systémové řešení i pro další profese, které objektivně nelze vykonávat do doby řádného odchodu do důchodu, a to formou předdůchodů s povinným příspěvkem zaměstnavatelů,” dodal Babiš.

Muži mají nyní do penze odcházet v necelých 63 letech. Důchodová hranice se každoročně odsouvá o dva měsíce. Podle návrhu by horníci teď tedy chodili do řádného důchodu v necelých 58 letech a do předčasné penze, která je možná až tři roky před termínem, by mohli nastupovat ani ne v 55 letech.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků