Hlavní obsah
Na honu loví myslivci především bažantí kohouty. Foto: Milan Vojtek, Právo

Dravci letos nelovili bažanty, ale hraboše

Myslivci z břeclavské části Charvátská Nová Ves se o víkendu vydali na obchůzku svého revíru. Vyrážejí celý rok, v zimě s krmením, v létě s vodou, v sobotu ale s sebou vzali flinty. Měli totiž hon. Úspěšný, bažantů letos přibylo.

Na honu loví myslivci především bažantí kohouty. Foto: Milan Vojtek, Právo
Dravci letos nelovili bažanty, ale hraboše

„Proti předchozím rokům při kontrole revíru pozorujeme zlepšení. Stavy zvěře, tedy bažantů i zajíců, se zvýšily,“ řekl už před honem předseda pořádajícího mysliveckého sdružení v Charvátské Nové Vsi Jiří Mach.

Sedm desítek myslivců a pomocníků se poté vydalo na akci, která měla očekávání potvrdit. Část revíru myslivců se přitom mění, některými místy, kde před lety ještě procházeli, by se dnes dostali jen na člunu. U zmíněné části Břeclavi postupně vznikají nové vodní plochy po těžbě štěrkopísku.

Proti předchozím rokům při kontrole revíru pozorujeme zlepšení
Jiří Mach, myslivec

Také proto byly úlovkem myslivců i divoké kachny. A více než stovka bažantů, což jen potvrdilo slova o zlepšující se situaci v honitbě.

„Za zvýšením stavů je likvidace škodné. Daří se snižovat stavy divokých prasat a střílíme taky lišky. Myslím, že letos nám trochu paradoxně pomohli i přemnožení hraboši. Při jejich velkém počtu měli různí predátoři snadno dostupnou kořist, a nepadlo proto za oběť tolik bažantích kuřat a dalších mláďat,“ dodal Mach.

Na zajíce dotaci

Myslivci se o zvěř ve svém revíru pochopitelně průběžně starají. V zimě přikrmují, v suchých letních vedrech zajíždí k napáječkám s hektolitry vody.

„Kromě toho vypouštíme zvěř do přírody. Bažanty si k tomu odchováváme, zajíce nakupujeme. Dokonce lze na jejich pořízení použít dotaci. S podmínkou, že se pět let nebudou zajíci lovit, ale to není problém, my je nelovíme už dvacet let,“ dodal Mach.

Podle myslivce je hon vlastně jedinou odměnou za celoroční práci. Představa, že myslivci celý rok nedělají nic, jen chodí s flintou střílet, nemá nic společného s realitou. Myslivost je o vztahu k přírodě, pomoci zvěři přežít, a to musí být srdeční záležitost.

I proto třeba platil zákaz střílet na bažantí slepice či zajíce. Povolení znělo střílet bažantí kohouty, kachny, případně divočáky a škodnou, tedy lišky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků