Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Arnd Wiegmann, Reuters

Dobrá zpráva. Nové testy ze slin jsou stejně spolehlivé jako ty z nosohltanu

Zkušební kolo testování na koronavirus ze slin, které probíhalo v pražské Nemocnici Na Bulovce, dopadlo nad očekávání. Testy firmy Diana Biotechnologies jsou podle jejího zakladatele Václava Navrátila spolehlivější, než ukazovaly prvotní studie.

Ilustrační foto Foto: Arnd Wiegmann, Reuters
Dobrá zpráva. Nové testy ze slin jsou stejně spolehlivé jako ty z nosohltanu

„Testování dopadlo lépe, než jsme čekali, a sice 90 % senzitivitu oproti klasickým testům, ale nakonec je zcela srovnatelná,“ sdělil Novinkám.

Navrátil k tomu již dříve uvedl, že pokud by se testování osvědčilo, je firma připravena začít obratem distribuovat testy, které by mohly stát řádově stovky korun, po celé republice. „Chtěli bychom začít do konce roku zavážet a následně se to snad rychle rozšíří,“ sliboval Navrátil.

Vedle Nemocnice Na Bulovce proběhlo zkušební testování podle jeho slov ještě v jednom zařízení, které však nechtěl blíže specifikovat.

Doplnil, že podrobnější informace o výsledcích z obou odběrových míst připravují, známy by podle něj měly být v průběhu tohoto týdne.

Testování Na Bulovce probíhalo od 13. do 26. listopadu. Mluvčí nemocnice Mirka Kátriková Novinkám potvrdila, že firma Diana Biotechnologies oslovila zařízení s žádostí o získáním dat pro výzkumnou studii, která by pomohla určit, zda sliny mohou být alternativou k často nepříjemnému stěru z nosohltanu.

„Jednalo se pouze o poskytnutí možnosti samostatného odběru slin u pacientů, kteří se dostavili na naše odběrné místo k provedení testu PCR na Covid-19. Diana Biotechnologies si zpracovala výsledky a na základě jejich vyhodnocení se uvidí, zda s touto firmou bude naše nemocnice v budoucnu dále spolupracovat,“ uvedla Kátriková.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků