Hlavní obsah
Ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová Foto: Zoubeir Souissi , Reuters

Clintonovi potvrdili účast na Havlově pohřbu, dorazí i Cameron

Bývalý prezident USA Bill Clinton se svou chotí, ministryní zahraničí Hillary Clintonovou ve středu potvrdili, že v pátek přiletí do Prahy, aby se naposledy rozloučili s bývalým prezidentem Václavem Havlem. Přiletí s nimi i její předchůdkyně Madeleine Albrightová. Informovala o tom Havlova tajemnice Sabina Tančevová. Svou účast potvrdil také britský premiér David Cameron.

Ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová Foto: Zoubeir Souissi , Reuters
Clintonovi potvrdili účast na Havlově pohřbu, dorazí i Cameron

Americká delegace bude zřejmě čtyřčlenná, kromě Clintonových a Albrightové na pohřeb na Pražský hrad přijde i americký velvyslanec Norman Eisen. Speciál přistane v ČR mezi 10:00 a 11:00, odletět by měl kolem 15:00.

Hrad kvůli velkému zájmu o Havlův pohřeb v zahraničí povolil maximálně dvoučlenné delegace, ale v případě USA zřejmě povolil výjimku.

Bill Clinton

Foto: Lucas Jackson , Reuters

Celkem kancelář zesnulého bývalého prezidenta rozeslala 316 pozvánek přátelům Václava Havla a jeho rodiny, každá je pro dvě osoby. Pohřbu se zúčastní též například zpěvačka Suzanne Vega. Hudebník Lou Reed se omluvil.

Mezi smutečními hosty ze zahraničí na pátečním pohřbu prezidenta Václava Havla nebude chybět ani francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Z Německa se očekává příjezd kancléřky Angely Merkelové či prezidenta Christiana Wulffa. Svoji účast nahlásili také slovenský prezident Ivan Gašparovič s premiérkou Ivetou Radičovou, rakouský prezident Heinz Fischer, polský exprezident Lech Walesa a s ním současná hlava státu Bronislaw Komorowski nebo premiér Donald Tusk, slovinský prezident Danilo Türk, či jeho gruzínský kolega Michail Saakašvili. Spekuluje se také o účasti izraelského prezidenta Šimona Perese.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Výběr článků