Hlavní obsah
Končící prezident Andrej Kiska blahopřál své nástupkyni Zuzaně Čaputové Foto: Václav Šálek, ČTK

Snad to velká změna nebude. Čeští politici doufají, že Čaputová nenaruší spolupráci V4

Místopředseda ODS Martin Kupka i předseda SPD Tomio Okamura doufají, že zvolení Zuzany Čaputové slovenskou prezidentkou nebude mít zásadní vliv na fungování visegrádské čtyřky (V4). Řekli to v nedělním pořadu Partie v televizi Prima. V podobném duchu se prostřednictvím svého mluvčího vyjádřil i prezident Miloš Zeman.

Končící prezident Andrej Kiska blahopřál své nástupkyni Zuzaně Čaputové Foto: Václav Šálek, ČTK
Snad to velká změna nebude. Čeští politici doufají, že Čaputová nenaruší spolupráci V4

„Pevně doufám, že to zásadní změnu znamenat nebude. V4 může plnit důležitou roli pro to, abychom dokázali v Evropské unii hlasitěji říkat, jak si představujeme budoucí Evropu. Těch nástrojů a dalších spojenectví nemáme přehršel,” poznamenal Kupka.

Okamura: Čaputová chce konec národních států

Podle Okamury podporuje Čaputová likvidaci tradiční rodiny, evropských křesťanských hodnot a suverénních národních států v Evropě. Budoucí prezidentka je podle něj probruselský a prounijní politik, zastánce velkého evropského superstátu.

„Jako SPD si můžeme jen přát, a doufám, že tomu tak bude, aby se nenarušila kvůli postojům paní nastávající prezidentky úzká spolupráce v rámci V4, protože ta je známa svým kritickým pohledem k určitým nařízením nebo příkazům Bruselu. Týká se to i například migrace,” prohlásil Okamura.

Kupka: Je pozitivní, že je prozápadní

Podle Kupky je pozitivním signálem, že Čaputová je proevropským a prozápadním politikem. „V následujících měsících se ukáže, jak moc bude schopna naplnit očekávání Slováků,” uvedl.

Maroš Šefčovič

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Slováci podle něj v druhém kole vybírali mezi programově podobnými kandidáty. Rozhodovalo i to, že protikandidát, místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič, byl podporovaný stranou Směr. Podle Kupky je to jasná zpráva pro vládní reprezentaci, že parlamentní volby v roce 2020 by pro ni mohly být komplikované.

Onderku zaskočila nízká volební účast

Pro prvního místopředsedu ČSSD Romana Onderku bylo překvapivé, že volební účast v druhém kole činila jen 41,79 procenta. Doufá, že Čaputová bude více spolupracovat s Robertem Ficem, předsedou tamní nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie, na řešení problémů. Doteď byl podle něj na Slovensku vidět neustálý spor mezi úřadujícím prezidentem Andrejem Kiskou a předsedou Směru.

Vztah Slovenska a Česka je zásadní, míní Onderka, ve vztahu k V4, Evropské unii i k historii obou zemí.

Hrad i magistrát se těší

V neděli ráno na Twitteru také mluvčí českého prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček mimo blahopřání Čaputové uvedl: „Věříme, že česko-slovenské vztahy a spolupráce visegrádské čtyřky zůstanou nadstandardní. Těšíme se na setkání v České republice!”

Až Čaputová Česko navštíví, rád by se s ní na pražském magistrátu setkal primátor Zdeněk Hřib (Piráti). „Gratuluji Zuzaně Čaputové k vítězství v prezidentských volbách na Slovensku. Paní prezidentka už potvrdila, že se na první zahraniční cestu vydá do České republiky, rád ji přivítám i u nás v Praze na Magistrátu,” napsal na Twitteru.

Zuzana Čaputová

Foto: David W Cerny, Reuters

Právnička a protikorupční aktivistka Čaputová bude první ženou v čele slovenského státu. V sobotní druhém kole prezidentských voleb na Slovensku získala 58,4 procenta hlasů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků