Hlavní obsah
Premiér Bohuslav Sobotka Foto: Petr Horník, Právo

Česko je solidární i bez donucování, řekl Sobotka německému listu

Premiér Bohuslav Sobotka v rozhovoru pro německý list Süddeutsche Zeitung prohlásil, že Česko je v současné uprchlické krizi solidární, aniž by ho k tomu musel někdo nutit. Kritizoval snahy některých zemí vynucovat solidaritu omezováním přístupu k fondům Evropské unie a také podíl Německa na posílení migrační vlny.

Premiér Bohuslav Sobotka Foto: Petr Horník, Právo
Česko je solidární i bez donucování, řekl Sobotka německému listu

"Jsme solidární. Poslali jsme policisty do Slovinska, do Maďarska a do Makedonie. K tomu nás nikdo z Bruselu nemusel nutit," prohlásil Sobotka.

Podle českého premiéra se "bohužel nedá popřít", že Berlín nese díl viny na vysokém počtu migrantů přicházejících do Evropy. "Německo vyslalo signál, který bylo možné slyšet a vidět ve značné části Blízkého východu a severní Afriky. To podnítilo k ilegální migraci směrem do Evropy," uvedl premiér.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Kancléřka Angela Merkelová bývá kritizována za to, že svými výroky do Německa prakticky pozvala všechny syrské uchazeče o azyl.

Vynucováním se jen vyhloubí příkopy

Sobotka v rozhovoru rozhodně odmítl výzvu rakouského spolkového kancléře Wernera Faymanna, aby státy, které neprokazují dostatečnou solidaritu v uprchlické krizi, měly omezený přístup k fondům Evropské unie.

"Taková argumentace Evropu jen rozděluje. Pokud v tom budeme pokračovat, vzniknou příkopy, které později budeme jen těžko zasypávat," uvedl šéf české vlády.

O azyl v České republice za prvních jedenáct měsíců letošního roku požádalo 1382 cizinců, což bylo meziročně o 425 žádostí více. Nejčastěji chtějí azyl občané Ukrajiny, Kuby a Sýrie. Získat se ho podařilo zatím 70 osobám. Německo na počátku prosince oznámilo, že do země dorazil letošní milióntý běženec.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků